SRT Yayın Akışı - 19.04.2019
Son Dakika

SAKARYA BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ HİZMETE AÇILDI5 Eylül 2018 - 15:08, Çarşamba

Yargıdaki iş yükünün azaltılması amacıyla Sakarya ile birlikte Bartın, Bolu, Düzce, Kocaeli ve Zonguldak illerinin davalarına bakacak olan Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi düzenlene törenle hizmete açıldı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleşen törene Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Başsavcı Lütfi Dursun Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, HSYK üyeleri, belediye başkanları, adliye çalışanları ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunun bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kürsüye çıkan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, bölge adliye mahkemesinin Sakarya’da kurulması büyük bir önem taşıdığını ifade etti. Yavuz, “ Bu binanın buraya gelmesine bir çok kişinin emeği var. Ben sayın bakanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese milletvekillerin adına teşekkür etmek istiyorum. Açıldı açılacak, oldu olmayacak tartışmaların ardından çok şahane bir açılışla hizmete vermeye başlanıyor.” Dedi.

Vekil Yavuzun ardından kürsüye çıkan Sakarya valisi İrfan Balkanlıoğlu ise “Adalet Allahın bir sıfatıdır. Adaletin gerçekleşmesi için ise yargılama süresi çok hızlı olması gerekir. Eskiden Adalet daireleri yakın zamanında hükümet konakların bodrum katlarına sığınmış, çok yetersiz imkanlarla hizmet ederlerdir. Çok şükür artık bizler imreniyoruz Adalet Saraylarına oradaki güzelliğe.”diye konuştu.

ADALET MATEMATİK HESABI DEĞİLDİR

Sakarya başta olmak üzere Bartın, Bolu, Düzce, Kocaeli ve Zonguldak illerine hayırlı olsun dilekleriyle konuşmasına başlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül şunları kaydetti. Gül, “Hepimiz biliyoruz ki adalet, bir matematik hesabı değildir. Çıkan dosya sayı ve rakamları değildir. Dosyalardan kağıtlardan da ibret değildir. Verilen her karar insanların umut ve korkularına karşılık gelmektedir. Hükümetimizin 100 günlük eylem planı ile müjdesini verdiğimiz yargıda hedef uygulamasını yeni adli yılla başlatmış olduk. Bin 457 ayrı dava, 220 soruşturma türünde azami sürelerini belirledik. Bu uygulamaları ilk 4 aylık süreçten sonra dava tarafları ve vatandaşlarımızla paylaşmaya başlayacağız. Artık bir dava açıldığında, soruşturmaya başladığında yargının kum saati işlemeye başlayacaktır. Bundan daha da önemlisi yargı süreçleri daha şeffaf, daha öngörülebilir bir hale gelecektir. Uygulama sayesinde sistemin tıkanan yönlerini de tespit etme imkanına kavuşacağız. Bu sorunları analiz ederek çözme noktasına koyabileceğiz” dedi.

İSTANBUL’UN YÜKÜNÜ AZALTACAK

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesinin İstanbul ve Ankara’nın yükünü azaltacağını belirten Bakan Gül, “Artık istinaf başvuruları için Kocaeli ve Sakarya’daki vatandaşlarımız İstanbul’a; Bolu, Zonguldak, Düzce ve Bartın’daki vatandaşlarımız Ankara’ya taşınmayacak. Bu bölgelerin bağlı olduğu Ankara ve İstanbul’daki bölge mahkemeleri iş yükü nedeni ile hafiflemiş olacak. Böylece Sakarya ve bölge illerini değil, İstanbul ve Ankara bölge illerini de rahatlatacak Türk yargı sisteminde hızlı ve şeffaf bir yargı sistemini başlatmış olacağız. Amacımız mahkemeler teşkilatındaki son 2 yılın bu önemli reformunu ülke genelinde yaygınlaştırmak, etkin bir biçimde işlemesini sağlamaktır. 2016 yılındaki istinaf tecrübemiz 7 yerle başladı, sonra 9’a çıktı ve bugün itibari ile 11’e ulaştı. Hedefimiz yine bunun kademeli olarak 15’e yükseltilmesidir” diye konuştu.

ÇOK ÖNEMLİ REFORM

Bakan Gül sözlerinin devamında, “Bu dönemde istinafa gelen dosya sayısı 1 milyon 200 bin civarındadır. Bölge mahkemelerinin sonuçlandırdığı dosya sayısı 800 bin civarındadır. Dosyaların yüzde 68’i bölge istinaflarında sonuçlandırılmıştır. Yargıtaya göre istinaf mahkemelerinde ceza dosyalarının görülme süresi yaklaşık 5’te 1, hukuk dosyalarında 3’te 1 azalmıştır. Yani yargıtayda 5 yılda tamamlanan bir dosya istinafta 1 yılda tamamlanmıştır. Bu vatandaşımızın biran evvel davasının kesinleşmesi adına önemli bir adımdır. Sakarya’da bu adli yılla başlayan istinaf Türk yargısına büyük katkı sağlayacaktır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yıllık ortalama 400 bin dosya gelirken, bu sayıda 30 bin’e düşmüştür. Böylece savcılık ceza boyutuyla davaların hızlanmasına bu reform çok önemli katkı sağlamıştır. Başta darbe girişimi davaları olmak üzere FETÖ yargılamaları ilk derece mahkemelerinde çok büyük aşama kaydetmiş bulunmaktadır. İlk derece mahkemelerinde günden güne artan sayılarıyla birlikte konu artık istinaf mahkemelerimizin gündemine gelmiştir. Bu sebeple istinaf mahkemeleri başta bu darbe yargılamaları olmak üzere ilk dereceden gelen dosyaları karara bağlayacaktır” dedi.  Protokol daha sonra bölge adliye mahkemesinin içini gezdi. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 818 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur