SRT Yayın Akışı - 19.04.2019
Son Dakika

İSTANBUL'DA OLMASI BEKLENEN DEPREMDEN 15 İL ETKİLENECEK"14 Ağustos 2018 - 15:52, Salı

Haberin Fotoğrafları

17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 19’ncu yıl dönümü dolayısı ilimize gelen İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, olası İstanbul depremin şiddetin 7 ve üzerinde olacağını belirterek, Sakarya ili de etkileyeceği ifade etti.

17 Ağustos Depreminin yıldönümü dolayısı ile depremden etkilenen Bursa, Balıkesir, Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale İnşaat Mühendisleri odalarının başkanları, İMO Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’ın ev sahipliğinde ilimizde bir araya geldi. “Depreme hazır mıyız?” başlığı altında Premier Otel’de gerçekleşen toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, toplantıda deprem konusunda birçok konuya değindi

SORUN İNSANIN KENDİSİNDE

17 Ağustos 1999 depremi tarihi milad olduğunu altına çizen Gökçe,” Deprem, dünyanın ve bugün üzerinde yaşamış olduğumuz yeryüzünün oluşumunun temel nedenlerinden birisi. Deprem her zaman var. Bu nedenle bilim ve bilgi çerçevesinde yapılacak olan kentleşme planlarını dikkate alarak eğer yapı stokunuzu oluşturursanız siz; doğa, doğal olan olaylardan da zarar görmezsiniz. Dolayısıyla sorun depremin, yağmurun, heyelanın kendisinde değil sorun insanın kendisinde" dedi.

BİR DEPREM DAHA BEKLİYOR

Bilim insanlarının bölgede hala bir deprem beklediğini de söyleyen Gökçe, "Bingöl’ün Karlıova ilçesinden başlayan Kuzey Anadolu fay hattı, Marmara Denizi’ni yarıyor ve oradan Yunanistan’a geçiyor. Bu fay son derece önemli bir faydır, sürekli olarak deprem üretmiştir. 1966 Varto depremi, 1990 Erzincan depremi, 17 Ağustos 1999 depremi ve İstanbul depremleri de Kuzey Anadolu fayı üzerinde olmuştur. Bilmek gerekir ki bu fay üzerinde bir deprem olmuşsa o deprem geriye ve ileriye doğru mutlaka yürür. 250 yıllık periyotlarda deprem olmasını bir kez daha yerel ve merkezi yöneticilerimizin önüne bilim, bilgi insanları ve İnşaat Mühendisleri Odası koydu. Bu yanıyla yakın bir gelecekte 1 ay sonra da 10 yıl sonra da 20 yıl sonra da, bilim insanları yaklaşık olarak 30 yıl içerisinde artı eksi yüzde 63 oranında bu bölgede bir deprem daha bekliyor" diye konuştu.

DEPREMDEN 15 İL ETKİLENECEK

Olası depremin etkilerinden bahseden Gökçe, "Nasıl 17 Ağustos depreminden İstanbul, Eskişehir, Zonguldak ve yaklaşık olarak 15 ilimiz etkilendiyse İstanbul’da olması beklenen depremden de bu bölge yeniden etkilenecektir. İstanbul depremi 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem ortaya çıkaracaktır. Sesimizi çok yükseltmemiz lazım. Eğer sesimizi yükseltmezsek yaşanması beklenen deprem bizlere çok pahalıya mal olacaktır, 17 Ağustos’u aratacak. Bir af çıkartıldı. Bu çıkarılan afa benim içim yanıyor ayıptır, yazıktır. Sayın Bakan diyor ki; deprem yapılarının deprem güvenlikleri mal, mülk sahiplerinin kendi beyanına bırakıldı. Bu kabul edilebilecek bir şey değil. Bu da yetmedi Sayın Bakana neden mühendis ve mimarları dışladıkları soruldu. Sayın Bakan ise, ‘2-3 bin lira mühendislere vermemek için’ şeklinde cevap verdi. Eğer mühendis ve mimarları siz para ile 2-3 bin lira ile değerlendiriyorsanız vicdanınız kararmış demektir. Bu söylem ile mühendislere karşı suç işlemiştir. Mühendislerin böyle yerlerde süründürülerek yok sayılması ve üniversitelerinde buna karşı susmuş olması acı bir durum"  şeklinde konuştu. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 398 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur