SRT Yayın Akışı - 22.07.2019
Son Dakika

SAĞLIKLI NESİLLER PROJESİ START ALDI10 Ağustos 2018 - 11:00, Cuma

Hendek Belediyesi, geleceğimizin mimarı olarak gördüğü çocuklarımız için, yepyeni bir projeye imzasını atıyor.

Konuyla ilgili olarak Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, çocuklarımızı kararlı, cesur, özgüven sahibi, değerlerine sahip bireyler olarak yetiştirirken, her zaman yanlarında olmak istediklerini belirterek, yerelden yönetim – üniversite birlikteliği ile sağlıklı nesiller projesini başlattıklarını açıkladı. Setler Hendek Belediyesi Beyaz Masa Birimi tarafından ailelere ulaştırılarak, bilgi veriliyor.

ÜNİVERSİTE İLE ORTAK

Başkan Püsküllü, bu projeyle, Sakarya Üniversitesi uzmanlarınca hazırlanan ve özel bir sistemden takip edilebilen Gelişimsel Tanıma İzleme ve Değerlendirme Setinin Hendek sınırları içerisinde yaşayan 0 – 9 ay arası her çocuk annesine ulaştırılmasına katkı sağlayacağını, bu katkı ile artık annelerin daha bilinçli, çocukların da daha sağlıklı olacağına inandıklarını söyledi.

ÜNİVERSİTE TAKİP EDECEK

Setler sayesinde, çocuğun üniversite takibinde olmasının sağlayabileceğini anlatan Başkan İrfan Püsküllü, set içerisinden çıkan şifre ile sistemden  her ay doldurulacak gözlem formlarının sonuçlarının, üniversite tarafından değerlendirileceğini, takip edileceğini ve annelere, sistem üzerinden bilgi verileceğini aktardı.

OTİZM, DİŞLEKSİ, HİPERAKTİVE, ÜSTÜN ZEKA
Sakarya Üniversitesi tarafından hazırlanan setlerin ayrıca, çocuklarda geç fark edildiğinde ciddi sıkıntılara yol açan; görme-işitme kaybı, otizm, disleksi, hiperaktivite, üstün zekâ... gibi konularda “erken tanı” ile, fark edebilmesini desteklediğini ifade eden İrfan Püsküllü, erken tanının, erken önlem ve eğitim ile çocuklar için geleceğin daha sağlıklı olması demek olduğunu ifade etti.

ERKEN TANI

Hendek Belediyesi, Gelişimsel Tanıma İzleme ve Değerlendirme Setlerini Hendekli ailelerle buluşturarak, hem çocuğu, hem ebeveyni geliştirmiş olacaktır. Böylelikle ebeveyn, çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine ilişkin bilgi, bu bilgiye dayalı gözlem, gözleme dayalı farkındalık ve bu farkındalığa dayalı önlemler alabilecek, ebeveyn, çocuğu ile bilimsel temelli, nitelikli bir birliktelik geçirebilecek, anneye, çocuğunu büyütürken destek olacak ve çocuğa verilecek olan yardım belirlenip ebeveyne bilgi verilebilecektir.

MUTLUYUZ

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, açıklamalarının sonunda, “Artık biz de çocuğunuzun gelişiminde bir katkımız olmasının mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne ve Eğitim Fakültesi Dekanlığına bu proje için teşekkür etti. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 276 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur