SRT Yayın Akışı - 19.03.2019
Son Dakika

HER MÜHENDİS HER İŞİ YAPMAMALI16 Mart 2018 - 10:36, Cuma

Haberin Fotoğrafları

İMO tarafından düzenlenen deprem söyleşisinde konuşan İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, Mesleği yapmak için lisans diploması tek şart olmaktan çıkarılmalıdır. Yetkinlik ve uzmanlık ön plana çıkarılmalıdır. Her mühendis her işi yapmamalıdır” dedi.

İnşaat Mühendisler Odası (İMO) Sakarya Şubesi tarafından deprem konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşi öncesinde ise, ‘19. yılında 19 pencereden Marmara depremi’ konulu fotoğraf sergisi açılışı yapıldı. İMO hizmet binası fuaye alanında açılışı yapılan sergide 1999 Marmara Depremine ait fotoğraflar yer aldı.

SONSUZ YETKİ

 Serginin ardından söyleşi düzenlenirken, programın açılış konuşmasını yapan İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar katılımcılara teşekkür etti. Gürpınar mühendislik mesleği ve deprem gerçeği gibi bir konuda konuşma yaptı. Gürpınar bir çağrıda bulunarak, “Gerekli altyapı olmadan her yıl üniversitelerde 10-12 bin inşaat mühendisi mezun ediliyor. Bu mühendisler sonsuz yetkiyle mezun ediliyor. Mesleği yapmak için lisans diploması tek şart olmaktan çıkarılmalıdır. Yetkinlik ve uzmanlık ön plana çıkarılmalıdır. Her mühendis her işi yapmamalıdır” dedi.

 ACI DEPREM GERÇEĞİ

İMO tarafından düzenlenen deprem söyleşisinde konuşan SAÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr.Zeki Özcan yapı denetiminin sağlıklı işlemediğini ifade ederek, “Ülke nüfusunun yüzde 93’ü deprem riski altında” dedi

YAPI DENETİM

 

Daha sonra konuşan SAÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Özcan, Türkiye'nin yüzde 95'inin, Türkiye nüfusunun ise yüzde 93'ünün deprem riski altında olduğunu söyledi. Yapı denetim sisteminin sağlıklı işlemediğini belirten Özcan, “Bunun yerine yapı sigorta sisteminin gelmesinin kaliteyi biraz daha arttıracağı düşünüyorum. Yapı sigortası, maddi yükümlülükler kapsamında herhangi bir kayıpta doğabilecek sigorta firmasının hatasını ödemesi gerekir” dedi.  İnşaat mühendisliği eğitiminin ‘deprem odaklı’ olarak verilmesi gerektiğine dikkat çeken Özcan, “Mühendislik eğitiminde ise depreme karşı yapısal risklerin azaltılması, depreme karşı yapısal olmayan risklerin azaltılması ve depreme karşı yapısal güçlendirme bilgileri verilmelidir” dedi. Saim İŞÇİ  

Bu haber toplam 464 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar