KADINLAR ARTIK DAHA ÇOK ÖN PLANDA8 Mart 2018, Perşembe

Türk Kadınlar Birliğinin 1924 yılında Atatürk’ün emriyle kurulduğunu ve ülkemizdeki kadın hareketlerinin başında geldiğini belirtip derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Yağan, gönüllü insanlar ile birlikte ellerindeki tüm imkânları eğitime harcadıklarını, kadınlara çeşitli dallarda kurslar verdiklerini ve yakında sertifika dağıtımının da yapılacağını ifade etti.

ANNENİN EMEĞİ

Dünyanın dengesinin erkek ve kadın üzerine kurulu olduğunu belirten Vali Balkanlıoğlu, “Cenabı Allah her canlıyı çift yarattım diyor. Bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Üstelik annelerin çocuklarımız üzerindeki etkisi de tartışılmaz. Ben 12 yaşındayken babamızı kaybettik. Beş kardeşim ile birlikte çok büyük sıkıntılar çekmesine rağmen bizi annem okuttu. Eğer şuanda bu makama gelebilmişsem, annemin bize verdiği emekler tartışılamaz. Erkeğin durumu maddi olarak iyi de olsa, anne gittikten sonra aile dağılıyor. Çünkü anne, ailenin en büyük bağıdır. Eğer anneler çocuklarına sahip çıkarsa, o çocuk kendisine, ailesine, vatana, millete faydalı bir birey olarak yetişir’’ dedi.

YETER Kİ FIRSAT VERİLSİN

Tüm dünyada kadınlar ezilirken Türk kadınına verilen değerden bahseden Vali Balkanlıoğlu, ‘‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk, daha kadınlara dünya çapında haklar tanınmamışken, ezilirken, mücadele bile edemezlerken, o dönemlerde onlara çok büyük değer ve haklar vermiştir. Daha önceleri gerek iş anlamında, gerek sosyal ve siyasal hayatta çok fazla göremediğimiz kadınlar, son dönemlerde daha fazla ön planda duruyorlar. Bazı sektörlerde çok başarılı iş kadınları, hukukçu, idareci ve bilim insanı görüyoruz, hatta bazı dallarda kadınlar daha fazla hâkim konumunda. Yeter ki fırsat ve imkân verilsin” ifadelerini kullandı.

BAŞARILAR DİLEDİ

Ziyaretin sonunda Başkan Yağan misafirperverlikleri için Vali Balkanlıoğlu’na teşekkür ederken, Vali Balkanlıoğlu da dernek üyelerini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek faaliyetlerinde başarılar diledi. Simgenur BATIHAN

Bu haber toplam 192 defa okundu.

Resim Galerisi