SESOB EMEKÇİ KADINLARI UNUTMADI8 Mart 2018, Perşembe

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde esnaf ve sanatkâr kadınları buluşturdu. Birlik binasında düzenlenen programda mesleklerinde kariyer yapan isimler iş ve kariyer tecrübelerini aktardı. SESOB Türkiye’ye rol model olacak bir oluşumun temellerini atarak Kadın Danışma Kurulu kuruyor. SESOB KDK ile esnaf ve sanatkâr kadınların daha güçlü, daha girişimci ve çalışma hayatında daha çok yer almasını hedefliyor.

AHİLİK GELENEĞİ

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan kadınların birlikteliğinin Ahilik kültüründe yer aldığına atıfta bulunarak “Bacıyan-ı Rum", Anadolu Kadınlar Birliği anlamını taşımaktadır. "Bacı" kelimesi, abla, kız kardeş anlamına gelmektedir” dedi.

SAĞLAM NESİLLER YETİŞTİRİR

Başkan Alişan 8 Mart Dünya Kadınlar günün nasıl ortaya çıktığını belirterek “8 Mart 1857 tarihinde Almanya’da bir tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirilmiştir. Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olarak, şehrimizdeki kadın esnaf ve sanatkarın başarılı olması, kalkınması ve toplumda önemli işlere imza atması gerektiğine inanıyorum. Başarılı, ayakları yere basan kadınlar sağlam nesiller yetiştirir” dedi.Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın düzenlediği etkinlikte katılımcılara çiçek ve dikiş seti hediye edildi. Simgenur BATIHAN

Bu haber toplam 172 defa okundu.

Resim Galerisi