SRT Yayın Akışı - 13.12.2018
Son Dakika

ATEŞ: İHRACAT YAPAN ÖNEMLİ FİRMALARIMIZ VAR1 Mart 2018 - 15:30, Perşembe

SATSO Genel Sekreteri Yiğit Ateş de SATSO İhracat Akademisi Projesi’nin detayları hakkında bilgi verdi.

Ateş, “Sakarya şu anda ihracatta 7. İl konumunda. SATSO olarak ihracatta 2023 hedefimiz var, ilimizin ilk 5’te olması. Bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Sakarya’da ihracat yapan önemli firmalarımız var. Fakat ilk 5 e ulaşabilmek için bizim yapmamız gereken küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizi ihracat yapar hale getirmek. Bizim ihracat akademisi çalışmamız aslında sertifikalı bir ticaret uzmanlığı eğitimi. Bunda milli eğitim müdürlüğümüz ile birlikte hareket ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürümüz Pervin Töre’ye de desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.  Bu sürekli olarak devam eden bir eğitim olacak. 5 gün teorik, 5 gün workshop şeklinde gerçekleştirilecek..

PROJENİN İKİNCİ AŞAMASI

Böylece şehrimizde firmalarımıza ihracat uzmanları kazandıracağız; ki onlar KOBİ’lerimizin önünü açabilsin, firmalarımıza vizyon katabilsin.  Bu çalışmamızın ikinci aşamasında B2B iş görüşmeleri yapılacak. Biz burada üyelerimizi mümkün olduğu kadarıyla yurt dışı firmalarıyla eşleştirerek, bir araya getirerek ticari hacimlerinin önünü açmayı planlıyoruz. Bu konunda da TÜYAP Anadolu’yla iş birliği gerçekleştiriyoruz. TÜYAP Anadolu’nun yapmış olduğu uluslararası fuarlardaki yabancı alım heyetlerini Odamıza getireceğiz. Buradaki heyetlerimizle eşleştirerek burada B2B görüşmeleri gerçekleştirerek ticaret hacmi yakalamaya çalışacağız.

İŞBİRLİĞİ HALİDEYİZ

İlk çalışmamız 11-15 Nisan tarihleri arasında tarım ve süs bitkiciliği sektörleri ile alakalı olacak. Oradan yaklaşık 60 kişilik bir alım heyeti Odamıza getireceğiz. Ekim ayında inşaat malzemeleri, Kasım ayında da sanayi ve teknolojiyle alakalı yabancı alım heyetini buraya getireceğiz. Bu proje ile paralel olarak Afrika Pazarı ile alakalı bir çalışma başlatıyoruz. Şu an iletişimde olduğumuz 300’e yakın hem kendi dillerini hem Türkçe bilen Afrikalı öğrencimiz var. Onları Ticaret elçisi olarak değerlendirebileceğimiz bir çalışma başlatıyoruz. Sakarya Üniversitesi ile işbirliği halindeyiz. Projemiz yoğun çalışmalarla ilerliyor” dedi.

Bu haber toplam 356 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar