SRT Yayın Akışı - 23.02.2019
Son Dakika

SULTAN ABDULHAMİD BİZE FARKLI TANITILDI14 Şubat 2018 - 16:30, Çarşamba

Adapazarı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Orhangazi Kültür Merkezi’nde “Sultan Abdulhamidhan ve Mücadelesi” konulu konferans düzenlendi.

Sultan Abdulhamidhan ve Mücadelesi konulu konferansa konuşmacı olarak TRT Sunucu Pelin Çift ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Teyfur Erdoğdu katıldı. Pelin Çift’in sunumu ile gerçekleştirilen konferansta Prof.Dr Teyfur Erdoğdu tarafından Abdulhamid’in hayatı ve verdiği mücadele anlatıldı. Programı Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Adapazarı İlçe Jandarma Komutanı Cafer Güneş, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak ve çok sayıda izleyici katıldı.

TEVFİK FİKRET’in PİŞMANLIĞI

Abdulhamid’in bu güne kadar hep yanlış tanıtıldığını belirten Prof. Dr. Erdoğdu, “Tarihte Abdulhamidhan döneminde yaşayarak onu ağır ifadelerle suçlayanlar Abdulhamid tahttan indirildikten sonra hepsi pişman olmuştur. Tevfik Fikret, Abdulhamid düşmanlığını Yıldızsarayı’na yapılan suikaste Abdulhamid’in Cuma Namazı çıkışında vatandaşla konuşurken anlık gecikmeyle hayatta kalmasına içerlenen Tevfik Fikret duygularını yazdığı “Bir Anlık Gecikme” şiiriyle dile getirmiştir.”

31 MART VAKASI

Erdoğdu, “ 1877’de Ruslara yenildik Savaş tazminatı verecektik. Ruslar Ağrı’yı sat dedi ama satmadı. Ancak 31 Mart Vakası ile suçlandı. Kendisi bu konuyla ilgili meclis kurulmasını ve mahkeme açılmasını istedi ancak suçsuz olduğu kesin olduğundan açmadılar.Yazık ki, tahtan indirilmesi çok acımasız oldu. İçinde hiç Türk olmayan bir grup  “Biz Meclis-i Mebusan tarafından geldik. Millet seni görevden aldı” diyerek tahtan indirmişlerdir. Abdulhamid Atatürk’ün de sevdiği padişahtır. Ancak aralarına İngilizler başta olmak üzere tüm düşman devletler duvar örmeye çalıştı. Abdulhamid’i sevmek için Atatürk’ten vazgeçmek zorunda değilsiniz. Veya Atatürk’ü sevmek için Abdulhamid’ten vazgeçmek zorunda değilsiniz”diye konuştu. 

Bu haber toplam 246 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar