SRT Yayın Akışı - 23.02.2019
Son Dakika

KARASU’DA OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ14 Şubat 2018 - 16:23, Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, Muhtarlar Derneği Başkanlığı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Karasu genelinde okuma yazma seferberliği başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlatmış olduğu “Okumanın Yaşı Yoktur” projesi kapsamında başlatılan okuma yazma seferberliği, Karasu’da ilk olarak alan taraması çalışmalarıyla başlatıldı. Merkez ve kırsal mahallelerde devam eden alan taramasında okuryazar olmayanlara ulaşıldı. Gerekli tüm planlamalar Halk Eğitim Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanıp Karasu Kaymakamlığı’na sunuldu. 2 ay sürecek kurslarla eğitime büyük katkı sağlanması planlanıyor.

 2274 VATANDAŞA ULAŞILACAK

Karasu genelinde başlatılan okuma yazma seferberliği ile ilgili açıklama yapan Karasu Kaymakamı Aziz Mercan; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin önderliğinde ülke genelinde bir okuma yazma seferberliği düzenlendi. Yapılan tespitlere göre ülkemiz genelinde hala 2 milyon 462 bin 613 kişinin okuryazarlığının olmadığı tespit edilmiştir. Bu nüfusumuzun yaklaşık %4.9 una tekabül etmektedir. Karasu’da 2016 TÜİK verilerine göre 310 Erkek, 1964 Kadın olmak üzere toplamda 2274 okuma yazma bilmeyen vatandaşımızın olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 1564 kişisi 65 yaş üstüdür. Bugüne kadar Karasu’da okuma yazma kursu adı altında 2014-2018 yılları arasında 84 kurs açmışız. Bu açılan kurslarda da 57 Erkek 148 Kadın olmak üzere toplam 205 kişiyi okuryazar durumuna getirdik. Yeni başlattığımız seferberlikte ise okuma yazma bilmediğini tespit ettiğimiz 2274 vatandaşımıza okuma yazma öğretmek bizim temel amacımızdır” dedi.

 MART’TA BAŞLAMASI HEDEFLENİYOR

Açıklamalarına devam eden Mercan; “Karasu’daki tüm protokol ile bu seferberliğe hazırız. Okuma yazma kurslarımız Karasu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz bünyesinde yapılacaktır. Müracaatlar alınmaya başlanmıştır. Bu güne kadar 40 vatandaşımız başvuruda bulunmuştur. Bu tespitlerden sonra ise hedefimiz 5 Mart 2018 de okuma yazma kurslarımızı başlatmayı hedefliyor ve 11 Mayıs 2018’de de kurslarımızı tamamlamayı planlıyoruz. Öğretmen sıkıntımız yoktur. Her türlü kaynağı ayarlanmıştır. Talebin geldiği durumlara göre de kurslarımızı hayata geçireceğiz. Bu konuda Valiliğimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz hassas bir çalışmayı yürütmektedir. Hedefimiz okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın sayısını en aza indirmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin önderliğinde ülke genelinde başlatılan bu seferberliğin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 İNSANIMIZDA OKUMA AŞKI VAR.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin önderliğinde ülke genelinde başlatılan okuma yazma seferberliği hamlesini bugün itibari ile ilçemizde başlatmış bulunuyoruz. Gerek ülkemizde gerek ilçemizde, geçmişte imkânsızlıklar nedeniyle bazı vatandaşlarımız okuma yazma imkânı bulamadılar. Bu durum hem toplum için, hem bizler için, hem de aile için önemli bir eksikliktir. Bu seferberlikle bu eksikliği bir nebze de olsa kapatmak için çaba sarf edeceğiz. Karasu’da yaşayan herkesi bu seferberliğe katkı vermeye çağırıyoruz. Cehaletin toprağa gömülmesi, insanların okuryazar duruma gelmesiyle sağlanır. İnsanımızda okuma aşkı var. Hükümetimizin güçlü eliyle artık her türlü imkân da var. Genel olarak herkesin okuryazar duruma gelmesi için teşvik edici çalışmaları ve gerekli bildirileri yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda tüm mahallelerde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın okuma yazmalarını sağlayacağız. Ülkenin temel taşı olan eğitimin artırılması ve herkesin okuryazar konuma gelmesi için teşvik edici çalışmalarımız aralıksız devam edecektir” diye konuştu. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 297 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar