SRT Yayın Akışı - 24.01.2019
Son Dakika

TARAKLI’DA DEVLET TOPLUM SÖYLEŞİSİ13 Şubat 2018 - 16:10, Salı

Haberin Fotoğrafları

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar, Taraklılara Hizmet Derneği’nde (TA-Hİ-DER) “Türkiye’de Modernleşme ve Devlet-Toplum İlişkisi” konulu söyleşi gerçekleştirdi.

Modernleşme sürecinde devlet ve toplum arasında yaşanan çatışmaların anlaşılabilmesi için, geleneksel Osmanlı toplum modelinden, modern Türkiye’ye geçişte yaşanan kırılmaların ele alınması gerektiği üzerinde duran Sunar, bürokraside ve askeri teşkilatlanmada modern/merkezi bir örgütlenmeye giden Avrupa ile rekabet edebilmek adına, Osmanlı’nın da ademi merkeziyetçi yapısından vazgeçerek aşama aşama merkezileşmeye doğru kaydığını ifade etti. Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine kadar yaşanan modernleşme sürecini tüm ayrıntıları ile ele alan Sunar: “Yaşanan çatışmaların sonunda devlete hep mesafeli duran toplum, 15 Temmuz’da devletine sahip çıkarak bir nevi onunla barışmıştır, diyebiliriz; fakat önemli olan devletin toplumla barışmasıdır” dedi. Simgenur BATIHAN

Bu haber toplam 365 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar