SRT Yayın Akışı - 24.05.2019
Son Dakika

150 GECE BEKÇİSİ GÖREVE BAŞLAYACAK6 Şubat 2018 - 11:06, Salı

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, mahallelerde güvenliğin sağlanması amacıyla 150 gece bekçisinin göreve başlayacağını, yeni İl Emniyet Müdürlüğü’nün Maltepe Mahallesi’nde yapılacağını belirtirken, yeni başlattıkl

PROJELER ONAYLANDI

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Emniyet Müdürlüğü yeni hizmet binası ile Karapürçek ve Akyazı İlçe Emniyet müdürlükleri binalarının projelerinin bakanlık tarafından onaylandığını belirterek, “İl Emniyet Müdürlüğümüzün yeni binası Maltepe Mahallesi’nde 33 dönüm arazisi bulunan Bayındırlık İl Müdürlüğü’nün yıkılan eski binasının yerine yapılacak. Yeni binaya taşındıktan sonra, İl Emniyet Müdürlüğümüzün mevcut binasının nasıl değerlendirileceğine henüz karar vermedik” dedi.

İKİŞER KİŞİLİK EKİPLERLE

Gece bekçiliği için Sakarya’da bin kişinin müracaatta bulunduğu ve müracaatlar arasından 150 kişinin alındığını kaydeden İl Emniyet Müdürü Kaya, “Şuan gece bekçisi olarak alınan 150 kişinin güvenlik soruşturmaları devam ediyor. Güvenlik soruşturmaları tamamlandıktan sonra 150 gece bekçisi mahallelerde ikişer kişilik ekip olarak görev yapmaya başlayacaklar. Güvenlik soruşturmalarında sorun çıkanın yerine yedeklerden alım yapılacak” ifadelerine yer verdi.

MERKEZ DAHİL 4 İLÇE

Gece bekçilerinin ilk etapta Adapazarı Merkez İlçe olmak üzere Erenler, Arifiye  ve Serdivan’da göreve başlayacaklarını belirten Kaya, “Adapazarı’nda 80 gece bekçisi görev alırken, geri kalan 70 gece bekçisi ise kalan 3 ilçeye dağılım yapılacak. Bu bekçilerimiz devletin kadrolu güvenlik kolları olarak görev yaparken, güvenlik güçlerine destek verecekler” şeklinde konuştu.

YAYA OLARAK

Kaya, 80 li yıllarda olduğu gibi mahallelerin güvenliğinin gece bekçileri tarafından sağlanacağını da ileri sürerek, “ Gece bekçilerine polislerimizde gerektiği yerde destek verecek.  Her Mahalleye 2 kişilik ekip verilecek. Bunlar mahallede yaya olarak gezecek . Gün batımından doğumuna kadar görev yapacak olan gece bekçilerimiz, göreve başlamadan özel harekat polisleri tarafından önce teorik ve uygulamalı eğitimden geçecek. Bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak” dedi.

HIRSIZLAR POLİSLERE ZİMMETLENDİ

Kaya, hırsızlıkla mücadelede kararlı olduklarını belirterek, yeni uygulamaya koydukları  zimmetleme hakkında da bilgi verdi. Kaya,   “Geçmişte çok sayıda hırsızlık olayına karışmış, haklarında kesilmiş cezası olan ve halen pek çok suçtan aranması olan firar durumdaki 924 şahısı gruplara ayırarak, bu şahısları polis ekiplerine zimmetledik. Bu uygulama ile harekete geçen Asayiş Şube ekiplerimiz bir ayda tam 300 kişiyi yakaladı.” 

SİLAHA KARŞI ÖNLEM

Sakarya Gazeteciler Birliği’ni ziyaret eden İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Sakarya’da ikinci safhada silah kullanımı ve atılmasının çok olduğunu belirterek “Bunun için ekiplerimiz önlem almaya başladı” dedi.

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, “Son 5 yıl içinde Sakarya’da yakalanan silah  miktarına ulaştık. Hatta bazı yıllara 3’e dörde katladık. Geçen yıl içinde yakalanan silah miktarı 500’ü buldu” dedi.

KAMERALI TAKİP

Bundan sonrası için düğün ve özel günlerde silah atımının önüne geçilmesi için de kameralı takip sistemi kurulacağını ve kameralı sivil ekiplerin düğünleri izleyeceğini belirten Kaya, “Düğün sahibi de, mahalle muhtarı da hatta vatandaş bile silah atımından sorumlu olacak. Gerekirse müdahale  edebilecek. Bunun için düğünlere polis sivil olarak davetli gibi gidecek” dedi.

 YABANCI DENETİMİ

Sakarya’da çok hızlı bir yabancılaşma olduğunun belirlendiği ve bunun için emniyet olarak tedbir aldıklarını söyleyen Kaya, “Biz şok uygulamalar ile asayişi temin ederken, bir taraftan da yabancıları kayıt altına alıyoruz. Kaydı olmayanları tespit ederken Suriyeli ise kayıt altına, başka uyruklu ise gerekirse sınır dışı işlemi uyguluyoruz. Bunun için yakında Kocaeli’de bir de merkez açılacak. O zaman işimiz daha iyi olacak” dedi.

İLDE İLE GİDİŞ

Yabancıların ilden ile gitmesi içinde izin alması gerektiğini ifade eden Müdür Kaya, “Bunun içinde biz terminal ve garda gerekli önlemleri aldık. İzin belgesiz seyahat izni vermiyoruz. Bunun için Göç İdaresi ile birlikte çalışıyoruz. Amacımız burada yabancıları kayıt altına alarak denaetimi kolaylaştırmak” dedi.

OKULLAR DA ÖNLEM

İkinci yarı yıl öncesinde hem asayiş hem de trafik yönünden yapılan uygulamaların okulların açılması ile servis denetimine geçildiğini belirten Müdür Kaya, “Pazartesi, Salı servisler denetimden geçecek, okul önlerinde çalışmalarımız 5 gün devam edecek. Cumartesi Pazar ise şok uygulamalar sürecek. Öğrencilerimizin huzur içinde okullara gitmeleri sağlanacak” dedi. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 580 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur