SRT Yayın Akışı - 24.01.2019
Son Dakika

ESNAFIN İŞ YÜKÜ AZALIYOR4 Şubat 2018 - 12:27, Pazar

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Maliye Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlayan defter beyan sistemiyle bütün işlemlerin artık internet üzerinden yapılabileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından sistemin detaylarının açıklandığını belirten Başkan Akdardağan, “Bakanımız Ağbal geçtiğimiz günlerde TESK Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’i yaptığı ziyarette bir süre önce açıklanan yeni sistemin detaylarını da anlattı. Bakkal kökenli olan bakanımızın esnafımıza bakışı bizi çok mutlu etti. Yeni sisteme göre artık basit usul mükellefler esnaf odalarında tutulan defterlerini ve kayıtlarını Maliye Bakanlığının geliştirdiği bir sistem üzerinde doğrudan doğruya orada tutma imkanına kavuşacak. Söz konusu düzenleme ile Maliye Bakanlığı e-devlet uygulamalarında yeni dönem başladı. Mükellefler vergi dairesine gitmeden bütün işlemlerini elektronik ortamda yürütebilecek” dedi. 

BAŞVURU

Akdardağan, “Bundan sonra artık defter tasdiki ve saklama gibi bir yükümüz olmayacak. 1 Temmuz 2018'e kadar esnaf sanatkarımızın basit usul mükelleflerimizin kayıtlarının girmesi için süre verilmiştir. Ayrıca serbest meslek kazancı defteri tutanlar içinde bu uygulama yapılacak. Sistemi kullanmak zorunda olanların www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden veya gelir vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesi aracılığıyla başvuru yapmaları gerekiyor” diye konuştu.  Simgenur BATIHAN

Bu haber toplam 522 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar