SRT Yayın Akışı - 23.02.2019
Son Dakika

YILIN İLK İHRACAT RAKAMLARI SAKARYA’DA AÇIKLANDI2 Şubat 2018 - 11:32, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Yılın ilk ayına ilişkin ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Toyota fabrikasında açıkladı. İhracat rakamlarının açıklandığı programda konuşan Kösemusul Sakarya’mızın ihracat hedefi, en çok ihracat yapan ilk 5 il arasında yer almaktır.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu’nun katılımı ile gerçekleştirilen programa Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato ve SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ev sahipliği yaptı.

İHRACAT ARTTI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Ocak ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 artarak 12 milyar 198 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece 2018 Ocak ayı, ihracat tarihindeki en yüksek 3. Ocak ayı oldu. Son 12 aylık ihracat da yüzde 10,1 artarak 158 milyar 4 milyon dolara ulaşırken, miktar bazında ihracat ise Ocak'ta yüzde 9,8 yükselişle 9,7 milyon tona çıktı.

120 ÜLKEYE İHRACAT

TİM tarafından açıklanan verilere göre Sakarya Ocak ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre kıyaslandığında yüzde 4.18 artış gösteren Sakarya’nın ihracat performansı 472 milyon 339 bin dolarla yükselmeye devam ediyor. Sakarya, Ocak rakamlarıyla en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında 7.  sırada yer alırken, 24 sektörde yaklaşık 120 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

GÜÇLÜ ÜRETİM

İhracat rakamlarının açıklandığı programda konuşan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul  “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin kıymetli başkanı Sn. Mehmet Büyükekşi ve ekibini son zamanların ihracat artışı rekortmeni Sakarya’mızın en önemli değeri Toyota Türkiye’de görmekten mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretim, nitelikli istihdam ve yüksek ihracat hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

NİTELİKLİ İSTİHDAM

Özellikle otomotiv sektöründe 100 yıllık nitelikli istihdam tecrübemizle, savunma sanayiinde ve diğer ana sektörlerde dev firmaların şehrimizde olması, kümelenme çalışmalarımız neticesinde firma sayımızın artması, lojistik avantajımızın, Karasu Limanımızın devreye girmesiyle inşaallah hedeflerine ulaşan bir Sakarya’yı kısa zamanda göreceğimize inanıyorum.

TOYOTA EN BÜYÜK DEĞERİMİZDİR

Dünyada fark oluşturmuş, sıfır hata ile üretim yapan Toyota Türkiye, bizim en büyük değerimizdir. Sn. Hiroshi Kato ve ekibine Sakarya iş dünyası adına çok teşekkür ediyoruz. 

Toyota’nın şehrimizi tercih etmesi de Sakarya’mızın avantajlarını da aslında net biçimde göstermektedir. İnşallah dev yatırımlar, milli yatırımlara da Sakarya’mız ev sahibi olacaktır. Sakarya’mızın ihracat hedefi, en çok ihracat yapan ilk 5 il arasında yer almak, otomotiv sektöründeki ihracat tecrübesini diğer tüm sektörlere yayarak potansiyelini ve üretim zenginliğini harekete geçirmek ve Sn. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023 ihracat hedefine en yüksek katkıyı veren illerden biri olmaktır. Bu konuda kararlıyız. İhracat akademileri kurmak için de çalışmalara başladık. Böylelikle küçük ve orta ölçekli firmalarımız da ihracat yapma şansına sahip olacak. Sanayi ve ticaret başta olmak üzere tüm sektörlerde bilgi, birikim ve tecrübemizi artırıp ihracatımızı daha yukarı seviyelere çekerek hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.”

 SAKARYA SÜREKLİ GELİŞİYOR

Sakarya'da Toyota Fabrikası'ndaki bir üretim hattı alanında düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracat rakamları basın açıklamasında konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya’nın  Türkiye’nin gelişmekte olan en önemli illerin başında geldiğini  söyledi.

Vali İrfan Balkanlıoğlu, 2018 İhracat rakamların ilimizde açıklanması bizleri son derece mutlu etmiştir. Sakarya Türkiye’nin gelişmekte olan en önemli illerin başında geliyor. Hem tarımsal potansiyel bakımından hem de turizm ve sanayi potansiyeli bakımından gittikçe gelişme eğriminde. Milli otomobilimizin startı verildiği, milli motor sanayimizin gelişmesi noktasında çalışmaların yürütüldüğünü hepimiz biliyoruz. İnşallah onu da başaracağız. Bu yabancı yatırımcılar bize o anlamda da destek vermesi bakımından son derece önemli.

BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ

Biz bu işi eğer yapmak istiyorsak başaracağız inşallah. Bir söz vardır “Eğer bir şey istiyorsanız bedelini ödemeye hazırsanız ise başarırsınız” Bizde bedel ödemeye hazırız. Öte yandan sanayi üretimiz sürekli artmaktadır. İhracatımızda aynı şekilde ilerliyor. İnşallah böyle artışlarla 2023 hedeflerimize kısa sürede ulaşacağız. Güçlü bir ülkenin , güçlü bir milletin parçası olmak bizlere gurur veriyor.

GÜÇLÜ ÜLKE

Güçlü bir ülke, güçlü üretim yapan ülke demektir. Sadece hamasi nutuklarla bu işe başaramayız. İçinde bulunduğumuz Toyota Fabrikası her ne kadar yabancı bir marka ile üretim yapıyorsa bile Türk insanın yarattığı mucize ile sıfır hata ile burada üretimini dünya çapında bütün fabrikalar içersinde en üst seviyeye taşımışlar. Değerli Toyata Fabrikası Genel Müdürü Kato’ya ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

OCAK AYI İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin son 12 aylık ihracatının önceki yıla göre yüzde 10,1 artarak 158 milyar dolar olduğunu belirterek, "İnşallah 1-2 ay içerisinde ihracatta 160 milyar dolar barajını da aşacağız.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin son 12 aylık ihracatının önceki yıla göre yüzde 10,1 artarak 158 milyar dolar olduğunu belirterek, "İnşallah 1-2 ay içerisinde ihracatta 160 milyar dolar barajını da aşacağız. Yıl sonunda ise 170 milyar doların üzerine çıkacağız." dedi.

SAKARYA YEDİNCİ SIRADA

Büyükekşi, 2018'in ocak ayına ilişkin ihracat verilerini Toyota'nın Sakarya Fabrikası'nda düzenlenen toplantıda açıkladı. Konuşmasının başında "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi, bu mücadelede sürdürülebilir başarının, arkasındaki güçlü ekonomi ile mümkün olduğunu söyledi.Ocak ayı rakamlarını açıklayan Büyükekşi, 2016 yılında "İlk 1000 İhracatçı Firma" araştırmasında 7 firması bulunan Sakarya ilinin, 2017'de ihracatını 2 kattan fazla artırdığını, yaptığı 5,2 milyar dolar ihracat ile en fazla ihracat yapan 7'inci il olduğunu anımsattı.

ENÇOK İHRACAT OTOMOTİV

Mehmet Büyükekşi, toplantıya ev sahipliği yapan Toyota'nın 2017 yılında yüzde 25 artış yaşanan ABD ihracatının yarısını karşıladığını anlattı.Büyükekşi,” TİM verilerine göre, 2016 Kasım ayından bu yana, yani 1 yıldan uzun bir süredir ihracatta artış açıklıyoruz. Sektörel bazda Ocak ayında en fazla ihracatı, her zaman olduğu gibi 2,3 milyar dolarla otomotiv sektörümüz yaptı. Bu sektörümüzün ihracatı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 arttı. Otomotiv sektörümüzü, 1,43 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, ve 1,35 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.”

İHRACAT İKİ KATINA ÇIKTI

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, yeni model C-HR'nin seri üretime başlamasıyla 2017 yılında ihracatlarının bir önceki yıla göre iki katına çıktığını belirterek, "Bu da artan istihdam, artan yatırım, artan kapasite kullanım ve verimlilik yoluyla ekonomiye daha çok katkı demektir." dedi.

5 BİN KİŞİYE İSTİHTAM

Sakarya'da Toyota Fabrikası'ndaki bir üretim hattı alanında düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracat rakamları basın açıklaması'nda konuşan Kato, bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.Toyota Türkiye'nin 1,8 milyar avroya erişen yatırımla bugün 5 binden fazla kişiye istihdam sağladığını belirten Kato, "Geçtiğimiz yıl itibarıyla da 280 bin adet düzeyine yükselttiğimiz kapasitemizle bugün Toyota'nın Avrupa'daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası durumundayız." ifadesini kullandı.

EKONOMİYE KATKI

Kato, üretilen otomobilleri 100 ülkeye ihraç ettiklerini dile getirerek, Türk otomotiv sanayisinin bir üyesi olarak ihracat fazlasıyla ekonomiye katkıda bulunuyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını kaydetti.TİM'in ilk bin ihracatçı firma araştırmasının en üstlerinde Toyota Türkiye olarak yer aldıklarını vurgulayan Kato, şöyle devam etti:"Yeni modelimiz Toyota C-HR seri üretiminin başlamasıyla bir önceki yıla göre ihracatımız 2017 sonu itibarıyla iki katı oranda artmış durumdadır. Bu da artan istihdam, artan yatırım, artan kapasite kullanım ve verimlilik yoluyla ekonomiye daha çok katkı demektir. Sadece biz değil. Bize parça tedarik eden yan sanayimiz de bizimle paralel bir büyüme içerisindedir.” Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 536 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar