K TÜRÜ YETKİ BELGELERİ İÇİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞTİ26 Ocak 2018, Cuma

2017 yılının Mart ayında görüşe açılmasının ardından Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslağına SATSO ve K türü yetki belgesi düzenleyen diğer Odaların, TOBB öncülüğünde görüşlerini belittiler.Sektörün tüm faktörlerinin de görüşleri doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yönetmelik yeniden hazırlanmış ve 08.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

DEĞİŞİKLİKLER

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, K Türü yetki belgelerinin sektörün sorunlarına çözüm oluşturması amacıyla iyileştirme amaçlı yönetmelikte değişiklikler yapıldığını belirtti.

Başkan Kösemusul , “Belge alma şartları hafifletildi, Belge ücretleri düşürüldü, Yetki belgesinde asgari kapasiteyi sağlayacak araçların yaş şartı kaldırıldı, Sermaye şartı kaldırıldı, Panelvan dışı taşıtların kapsam dışı bırakıldı, Taşıt kartı ücreti / Taşıt kartı yenileme ücreti / Muayeneden Düşen Taşıtlar için ekleme ücreti değişti.

YASAL ZEMİN OLUŞTURULDU

Yenileme hakkı biten veya iptal edilen yetki belgelerine indirim yapıldı,  Gerçek kişinin ölümü halinde varislerinin talebi halinde ücreti iadesi imkanı getirildi, Yıllık güvenli sürüş eğitimi şartı zorunluluğu getirildi, Sayısal Takograf Verilerini Yedekleme ve Kart Verme Otoritesi Gönderme zorunluluğu getirildi, son olarak da bu yönetmelikle; Türkiye'deki yolcu, eşya ve kargoların anlık olarak takibine ilişkin U-ETDS Projesi ile elektronik ve uzaktan denetim yapılabilmesi için yasal zemin oluşturuldu. Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 254 defa okundu.