SRT Yayın Akışı - 13.12.2018
Son Dakika

NEHİR SİYAHA BÜRÜNDÜ12 Ocak 2018 - 10:54, Cuma

Söğütlü'den geçen Sakarya Nehri’ne bırakılan kimyasal atıklar nedeniyle bir kısmı siyaha bürünen nehrin kokusu vatandaşları canından bezdirdi.

Sakarya Nehri kimyasal atıklarla kirletilmeye devam ediyor. Söğütlü Maksudiye Mahallesi’nden Sakarya Nehrine kimyasal atık dökülmesi vatandaşları çileden çıkarttı. Vatandaşlar atıkların nehirde balıkların ölmesine ve mahallelerini koku sarmasından şikayetçi olduğunu belirterek biran önce bu durumun son bulmasını istediler. Yapılan ihbarlar sonrasında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri olay yerine gelerek kimyasal atıktan numune aldılar.

VİCDANEN RAZI OLAMIYORUZ

Konuyla ilgili gerekli yerlere şikayette bulunduklarını ancak bu sorunu yaklaşık 4 senedir çektiklerini belirten mahalle sakini Halil Küksal, “Çağlayan Mahallesi’nde ikamet etmekteyim. Bu pis su atık sıkıntısını 3-4 senedir çekiyoruz. Birçok yere bildirdik bu konudan çoğu yetkilinin haberi var. Bu sıkıntının bir an önce giderilmesini istiyoruz. Bu kokuyu çekmekten ziyade bu koca Sakarya Nehri’nin bu şekilde kirlenmesine burada var olan balıkların telef olmasına vicdanen razı olamıyoruz” dedi.

4 YILDIR ÇEKİYORUZ

Kokunun 2013 yılından beri devam ettiğini dile getiren Erdem Küksal ise, “2013’ün yılbaşından beri şuanda hala devam etmekte olan fabrika atığı bizim köyümüzde kokmakta. O zamandan önceki zamanda biz hayvanlarımızı Sakarya Nehri’nin içerisinde sulayabiliyorduk, eğlenip yüzebiliyorduk. Ama şimdi balıklar telef oldu. Sakarya Nehri’nin içerisine atılan atıkla birlikte oluşan koku yaklaşık 5 kilometrelik bir civarda yayılıyor. Köyümüze misafir gelmek istemiyor. Balkonda otururken bu kokuyu çekiyoruz, rahatsız oluyoruz. Aynı zamanda biz bunun için yaklaşık 4 yıldır gerekli yerlere şikayetlerde bulunuyoruz. Artık bu kokudan dolayı köydeki ihtiyarlarımız astım hastası olabilecek potansiyele geldi.” diye konuştu.

BALKANLIOĞLU NEHİRDEKİ GÖRÜNTÜ İÇİN KONUŞTU

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Nehri'nin Söğütlü mevkiindeki atıklar dolayısıyla siyah akmasını değerlendirdi.

OSB'deki fabrikaların bireysel atık tesislerinin bulunduğunu ancak kapasitelerine göre yetersiz olabileceğini ifade eden Balkanlıoğlu, "OSB'nin ürettiği bütün atık ve artıkları bertaraf edecek modern, bilimsel bir arıtma tesisi yapıldı. Önümüzdeki hafta Ankara'dan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan uzman heyet gelip, inceleyip kabulünü yapacak. Öbür hafta da devreye girecek, bu görüntüler artık tarih olacak." diye konuştu. Vali Balkanlıoğlu, nehre sadece görüntülerin çekildiği yerden değil, maalesef fabrikalardan, belediyelerden, evsel ve endüstriyel ile nehre su taşıyan derelerin geçtiği yerleşim yerlerinden gelen atıkların ulaştığını söyledi. 

Bu haber toplam 191 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar