SRT Yayın Akışı - 13.12.2018
Son Dakika

2018 SATSO BÜTÇESİ ONAYLANDI21 Aralık 2017 - 15:49, Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. SATSO 2018 yılı Gelir Ve Gider Bütçesi meclis üyeleri tarafından 9.882.509- TL ile oylanarak

BÜYÜMEDE REKOR: YÜZDE 11,1

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte Çin ve Hindistan’ı, tüm dünya ülkelerini geride bırakarak son 6 yılın en iyi oranı olan yüzde 11,1 ile hamdolsun en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Hükümetimizin bizlerin taleplerini dikkate alarak başlattığı üretim, istihdam ve finansman destekleriyle ekonomimize hız kazandırması, piyasaya güven sağlaması bu sonucu beraberinde getirdi. 2018 yılının ilk çeyreğinde de tüm sektörlerde gerekli canlılık ve güvenle, istihdam ve yatırım teşviklerinin devamıyla iş dünyamız gayretini sürdürecek, ekonomideki daralma azalacak ve ülkemiz inşallah hedeflerine ulaşacaktır.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNDE 15 BİNİ AŞTIK

İşsizlik rakamlarında da güzel gelişmeler var. Türkiye'de işsizlik oranı, Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan azalarak yüzde 10,6 oldu. İş gücüne katılma oranı ise 0,8 puan artarak yüzde 53,6 olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanımızın TOBB’da başlattığı istihdam seferberliğinin başarılı bir sonuç verdiğini görüyoruz. 2017 yılında şu ana kadar 1,5 milyon kişiye sağlanan ilave istihdamın Türkiye için bir rekor olduğunu Cumhurbaşkanımız ifade etti. Sakarya’mız da bu süreçte başarılı oldu. Ağustos sonunda 15 bin 100 kişiyi aştık. İŞKUR İl Müdürümüzden rakamları aldım, gayretleri için teşekkür ediyorum.

2018’DE İLAVE İKİ İSTİHDAM ÇAĞRISI

İşsizlik oranlarında Türkiye ortalamasının altındayız. İŞKUR ile birlikte girişimcilik potansiyelinin artırılması ve istihdama yansıması için kamu kurum ve kuruluşlarımızla ortak çalışıyoruz.  Bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da bin kişiye girişimcilik eğitimlerimizi vereceğiz, protokolümüzü yaptık. Mesleki eğitime önem veriyoruz. Mesleki eğitim ve farkındalık çalışmalarımız hızla sürüyor. Meslek liselerimizde ve Üniversitemizde tematik faaliyetlerin başarılı olması için yaptığımız çalışmaların yanı sıra Oda Hizmet Binamızın yanında Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ni de hızla mesleki eğitim yaşamına kazandıracağız. Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz hafta istihdam şurasında seferberlik için 2018 yılında ilave iki istihdam hedefi koydu. Sakarya’mız iş dünyasının gayretleriyle ülkemizin istihdam hedefine ve büyüme yolculuğuna en çok katkıyı veren şehirlerden biri olacağımıza inanıyor; sürece katkı veren, verecek olan üyelerimizi tebrik ediyorum. 

İHRACATTA DAHA İYİ SEVİYELERDE OLACAĞIZ

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul . “Büyüme ve istihdam rakamları ile birlikte ihracat rakamlarımızda da hamdolsun güzel gelişmeler devam ediyor” Sakarya’mızın Kasım ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,2 artışla 451 milyon 672 bin dolar olarak gerçekleşti. Sakarya, Kasım rakamlarıyla en çok ihracat yapan ilk 10 il arasında 7. sırada yer alırken; 25 sektörde, 109 ülkeye ihracatımız var. Başarıda emeği geçen başta TOYOTA olmak üzere tüm sanayimize, ticaret erbaplarımıza ve emekçi kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. İhracatçı ilk 5 il arasında olmak hedefinde gelinen son noktayı yeterli görmüyor, şehrimizin üretim yeteneğini ve ihracatçı sayısını artırmak için çalışma yapıyoruz.  Her fırsatta ifade ediyorum, Sakarya’mızın ihracatı, sanayide ve ticarette çalışmalarını hızla sürdürdüğümüz kümelenme projelerimizin tamamlanmasıyla çok daha iyi seviyelere gelecek ve biz, ilk 5 il arasında olma hedefimize kısa sürede ulaşacağız.

ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTACAK

 Başkan kösemusul, “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak içinde olduğumuz şehrimiz ekonomisine değer katacak çalışmaları kısaca özetlemek istiyorum. Sanayide ve ticarette örnek kümelenme projelerini hayata geçirdik. 1. OSB Genişleme Alanında inşaatlar başladı ve modern bir ticaret bölgesi olan Galericiler Sitesi de burada tamamlanacak. Dörtyol çevre çarşılarına yönelik çok güzel bir kümelenme projesi için çalışmalar hızla devam ediyor. SATSO Hizmet Binamızın merkezinde olduğu bu bölge, sanayi ve ticarette, eğitim alanında parlayan bir yıldız olacak. Sanayi alanında yine Ferizli OSB Genişleme Alanı, Ferizli Otomotiv İhtisas OSB, Kaynarca Makine ve Mobilya İhtisas OSB’ler ve tabii ki çok arzu ettiğimiz ve lobi faaliyetlerinde bulunduğumuz BMC’ye tahsis edilen 222 hektarlık münferit bölge sanayi alanında çalışmalar hızla devam ediyor. OSB’lerde çalışan sayımız 18 bini aştı. Bu bölgeler tamamlandığında bu sayının 90 bin üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Örneğin, raylı sistemler, otobüs ve kamyon, savunma sanayi ve test merkezi üzerinde çalışacak BMC’nin 4 yıllık hedefi 10 bin çalışan. İhtisas OSB’lerin de zamanın ruhuna ve rekabete, yeni sanayi yöntemlerine uygun, istihdam hedeflerimize en yüksek katkıyı verecekler.”

MESLEKİ EĞİTİMDE NİTELİK ARTACAK

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “Mesleki eğitimde güzel çalışmalarımız ve projelerimiz oldu. Üniversitemizle ve meslek liselerimizle öğrencilerin hedeflerini iş dünyamızın ihtiyaçları ile buluşturduk” dedi. Sakarya’mızın sanayi ve ticaret geleceği için olmazsa olmaz olarak gördüğümüz alan ise eğitim. Eğitime çok önem veriyoruz. Mesleki eğitimde güzel çalışmalarımız ve projelerimiz oldu. Üniversitemizle ve meslek liselerimizle öğrencilerin hedeflerini iş dünyamızın ihtiyaçları ile buluşturduk. Arifiye ve Serdivan’da tematik liselerimizin açılışlarını yaptık. MEYBEM ile ortaklaşa mesleki yeterlilik belgeleri vermeye başladık. Az evvel de bahsettiğim gibi Odamızın hemen yanında inşa edeceğimiz Hayat Boyu Öğrenme Merkezi, tematik liselerimizle de ortak çalışacak; oluşturacağımız son teknoloji fiziki imkânlarla meslek yaşamında niteliğin artırılması noktasında çok önemli bir kazanımımız olacak. Kaliteli eğitim ve nitelikli istihdam, katma değerli güçlü üretim ve yüksek ihracatın kapılarını açacak ve Sakarya’mız ekonomisi bambaşka bir seviyede olacaktır.”

YERLİ OTOMOBİLE EV SAHİBİ SAKARYA İÇİN

 Başkan  Kösemusul, “2018 yılında hedeflerine daha da yakınlaşan, milli üretimler ve otomotiv şehri Sakarya’ya ulaşma yolunda mesafe almış, yerli otomobile ev sahibi olan bir şehir için projelerimizi hızla tamamlayacağız. Özellikle turizm alanında nitelikli projeleri şehrimize kazandırmak niyetindeyiz. Sakarya’mız her alanda yüksek potansiyeli olan bir şehir. Tüm ilçelerimizin sahip olduğu değerleri harekete geçirmek istiyoruz. Çalışmalarımızda yol gösteren ve destekleri olan valimize, milletvekillerimize, büyükşehir belediye başkanımıza, belediye başkanlarımıza, rektörümüze ve paydaş kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum.”  Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 169 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar