SRT Yayın Akışı - 15.12.2018
Son Dakika

AKREDİTASYONDA REKOR KIRDIK10 Kasım 2017 - 15:58, Cuma

Haberin Fotoğrafları

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi’nin (SASGEM) artık gelenekselleşen etkinlikler dizisinde bu hafta “Yükseköğretimde Kalite ve Akreditasyon” konusu ele alındı.

ÖNCEKİ ÖĞRENİM VE KAZANIMLAR

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen seminerde Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas konuşmacı olarak yer alırken, seminere öğrencilerin ve öğretim üyelerinin ilgisi yoğun oldu. Eğitim öğretim alanında dünyadaki gelişmeleri ve değişimleri yakından takip ettiklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, bu konuda öğrencilerin bireysel gelişimlerini destekleyecek birtakım adımlar attıklarını söyledi. “Önceki Öğrenmelerin Tanınması” konusunu bu kapsamda değerlendirdiklerini aktaran Rektör Elmas, “Öğrenci, üniversitede alacağı bir dersi daha önceden katıldığı seminerlerden, stajdan vs. öğrenmiş olabilir. Bunu ispatlamak için Eylül ayında bölüme başvuruluyor. Bölüm kararına göre sınava giriliyor. Eğer öğrenci bu sınavdan 65 ve üstü bir not alırsa o dersi geçmiş sayılıyor” diye konuştu.

AKREDİTASYONDA REKOR

Türkiye’nin kültürüne uygun bir eğitim modeli geliştirilmesi gerektiğini belirten Rektör Elmas, “Türkiye’de de eğitim süreci bir şekilde işliyor. Yaptığımız sınavlar bilgi, beceri ve yetkinlikleri ölçmediği zaman bir anlamı kalmıyor. Öğrenciler bu sefer sınava yönleniyor. Dolayısıyla karmaşıklık bu noktada başlıyor ve öğrencinin diğer yetkinlikleri aksıyor” dedi. Rektör Elmas, “Üniversite olarak yurtiçi ve yurtdışında çeşitli süreçlerden başarı sağlayarak geçtik. Biz akreditasyon konusunda rekor kırdık. Türkiye’de en çok bölümü akredite olan üniversite biziz” ifadelerini kullandı.

DÜNYA STANDARTLARINDA EĞİTİM

Dünyada eğitim öğretim alanındaki gelişmeleri Sakarya Üniversitesi’nde hayata geçirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Elmas, şöyle devam etti: “Bizim üniversitemizde olan şeffaflık dünyadaki hiçbir üniversitede yoktur. Mezunlarıyla, öğretim süreçleriyle ve diğer hususlarda dünya standartlarında eğitim veriyoruz. Artık dünyada öğrenci merkezli eğitim modeli ön planda. Akademisyenlerimizin de dönüşümü önemli ve Eğitim Fakültemiz ile birlikte çalışarak akademisyenlerimizin dönüşümünü hızlandırdık.”

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a etkinliğin sonunda plaketi ve hediyeleri takdim edildi.  Saim İŞÇİ

Bu haber toplam 275 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar