SRT Yayın Akışı - 21.09.2018
Son Dakika

DP’DEN ELEŞTİRİ12 Ekim 2017 - 16:04, Perşembe

DP İl Başkan Yardımcısı Cengiz Karabaş, müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile ilgili görüşülecek yasa tasarısını doğru bulmadıklarını söyledi.

DP İl Başkan Yardımcısı Cengiz Karabaş, müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi ile ilgili açıklama yaptı. Karabaş, “Nikâh için müftülüklere müracaat eden çiftlerin giyim kuşan tarzları ne olacak? Herkes hür istediğini giyebilir. Ama dekolteli bir gelinlik giymiş biri müftülüğe gelince nasıl nikâh kıyılacak? Müftülük ne diyecek bunlara? Üstünüzü kapatın mı diyecek bunlara. Yani bir İslam dinini temsil edilen bir kurumda kılık kıyafet dikkat edilmeyecek mi? Bir camii ziyaretlerine giderken üstlerini başlarını örtmeye çalışırlarken, bir nikâh kıyma meselesini dekolteli bir gelinlikte nasıl çözecekler?

NİKAH KIYMA

Evlerde kıyılan dini nikâhlarda gelenek olarak gelinin vekâleti alınıyordu. Gelin dahil imamın yanına gelmiyordu. Şimdi bu resmi olarak nasıl kıyılacak. Müftülerin görevi İslam dininin uygulama şekillerini vatandaşlara imamlar vasıtasıyla öğretmektir. Resmi nikâh kıyma yetkisi yoktur. Şayet Türkiye’de evlendirme memur açığı varsa o zaman memur ataması yapsınlar. Bu açığı kapatmak için müftülüklere yetki vermeye ne gereği var ki. Bu anlamda önümüzdeki haftalarda meclis’te görüşülecek olan bu yasa tasarısını doğru bulmuyoruz” dedi.  Saim İŞÇİ 

Bu haber toplam 957 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar