MİLLETE İNANCIMIZ TAM13 Şubat 2017, Pazartesi

Nisan ayında yapılacak referandumunda "evet" mi? "hayır" mı? tartışmaları sürerken, Adapostası Gazetesi  Karasu  Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’na neden evet dediğini ve vatandaşın neden evet demesi gerektiğini sordu. Anayasa Değişikliğine koalisyon ve çift başlı dönemi bitireceği için ‘evet’ vereceğini açıklayan İspiroğlu “Türkiye artık iç çekişmelerle, siyasi kaoslarla vakit kaybetmeyecek. İstikrarsızlığın konuşulmadığı bir Türkiye için ben evet diyeceğim. Eminim ki sağ duyulu vatandaşta bu yönde karar verecek” dedi.

Türkiye’nin Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine ihtiyacı var mıydı?

“Güçlü sosyal politikalar için Cumhurbaşkanlığı Sistemi gerekli ve şart. Çünkü Ülkemiz 15 yılda sosyal politikalarda çok önemli reformlar yaptı. Bu kazanımları korumak, sürdürmek için siyasi ve ekonomik istikrar olmazsa olmazımız. 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı yakalayabilmemiz için güçlü devlet, güçlü ekonomi, güçlü sosyal politikalar üçlüsünün oylanacağı bir referandum sürecindeyiz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi demek kalıcı siyasi istikrar, hızlı ve etkili yürütme, güçlü yasama, yürütme, yasamanın asıl işlemine odaklanması demek. Kutuplaşmanın azalması, bununla birlikte daha güvenli yarınlar, güçlü yönetim, güçlü devlet demek. Daha güçlü sosyal politikalar ve daha güçlü millet demektir”

GÜVEN VE İSTİKRAR ORTAMI

Geçtiğimiz 15 yılda güçlü tek parti iktidarıyla sağlanan güven ve istikrar ortamı Türkiye’yi buraya kadar getirdi. Artık ülkemizin geldiği yerde yeni araçlara, yeni imkânlara, yani yeni bir yönetim sistemine ihtiyacı var. Bakınız Türkiye çok partili sisteme geçtiğimiz 70 yıla yaklaşan dönemin tam 40 yılını koalisyonlarla geçirdi. Bugün Türkiye’de yapılmış olan ne varsa neredeyse tamamı 30 yıllık tek parti iktidarları döneminin ürünü. Ben şahsen koalisyon dönemlerinin Türkiye’ye hep kaybettirdiğini düşünüyorum.

TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL

17-25 Aralık Yargı Darbesini gerçekleştirmeye çalıştılar. Başaramadılar. 15 Temmuz’da bir kısım vatan haini ile beraber Türkiye’yi ele geçirmeye çalıştılar. Bunu da başaramadılar. Milletin vergileri ile alınmış, tankımızla, topumuzla, tüfeğimizle, uçağımızla milletimize saldırdılar, darbe girişiminde bulundular. Milletimizin desteği, Allah’ın yardımı, Cumhurbaşkanımızın dirayeti ile Türkiye bu imtihanların hepsinden başarı ile çıktı. Bu referandumdan da başarı ile çıkacağız. Millet gözünü açtı. Yeni Türkiye’de herkes artık bilim, sanayi ve teknoloji döneminde her şeyin farkındadır. Türkiye’nin geleceğini karartmak isteyenler, Türkiye’nin ayağına pranga vurmak isteyenler, hep bu ülkenin önünü açacak olan düzenlemelerle ilgili yalanlarla dolanlarla iftiralarla halkı kandırmaya çalışmışlardır. Vurgulamak gerekir ki Türkiye eski Türkiye değil

Cumhurbaşkanlığı Sistemi nasıl bir hükümet sistemidir? Türkiye’nin devlet yapısına uygun mu?

Mevcut sistemde parlamento çoğunluğuna dayanan hükümet yetkiyi parlamentonun desteğinden alır. Parlamentodan güvenoyu alarak göreve başlar. Başkanlık sisteminde ise, başkan ve milletvekilleri halk tarafından ayrı ayrı seçildiği için milletvekilleri ve başkan birbirine denktir. Karşılıklı olarak birbirleri görevden alma, düşürme veya feshetme yetkileri vardır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı  Sistemi’nde çift başlılık sorunu veya hükümet krizi yaşanmaz. Türkiye’ye uygun olarak geliştirilen Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde, Cumhurbaşkanı ile meclisin görüş ayrılığına düşmesi, uyum içerisinde çalışamama durumunda, hem meclis hem de Cumhurbaşkanının erken seçim kararı alma hakları vardır. Detayları bir kenara bırakmak gerekirse, milletin tercih edecek. Millet verdiği kararlarda hata yapmaz.

Teklif edilen sistemin Cumhurbaşkanı Erdoğan için geldiği söylemleri var. Değişiklik Erdoğan için mi yoksa ülke için mi?

Tabi ki ülke için, ülkenin geleceği için sistem değişikliğine gidiliyor. Cumhurbaşkanı, devletin başıysa, orduların başkomutanıysa ve halk tarafından seçilecekse, O Cumhurbaşkanının ülkeyi yönetmesinden daha doğal ne olabilir. Seçimle iş başına gelecek Cumhurbaşkanı´nın, icranın başı olmasının mantıklı ve daha güvenilir olduğuna inanıyorum. Mesele Erdoğan meselesi değil mesele vatan-millet meselesi…

Cumhurbaşkanı’nın partisiyle ilişkisi nasıl olacak?

Cumhurbaşkanımız siyasete gençlik kollarından başlayıp her kademede görev yapmış siyaseti çok iyi bilen birisi olarak tecrübelerinden faydalanılması gereken bir lider. Eminim ki, bu sistem Türk siyasetine büyük katkıda bulunacak. Partili Cumhurbaşkanlarının daha faydalı olacağına inanıyorum. Hem kendisini hem de partisini temsil acısında faydalı olacağı kanaatindeyim. Kaldı ki kanunla bir kişiye tarafsızsın demek, o kişiyi tarafsız yapmıyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Partililiği sorgulanabilir mi? Yeni sistemde Allah’ın bildiğini kuldan inkar etmemiş olacağız.

 Milletvekili  sayısı 600 çıkacak seçilme yaşı da 25’den 18 inecek  gençlerin siyasete girmesinde bir sakınca görüyor musunuz?

Milletvekili sayısı artırılarak halkı temsil eden vekil sayısı artırılmış olacak. Meclis kararlarının daha fazla kişinin oylaması ve daha çok insanın görüşüyle alınması sağlanacak  Nasıl ki bir araştırma daha fazla kişi üzerinde yapıldığında daha anlamlı sonuçlar verirse, mecliste alınan kararlara daha fazla kişinin görüş bildirmesi de kararın güvenilirliğini artıracaktır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de seçilme yaşı aşağıya çekilerek, ülkenin geleceği olan gençlerin ülke yönetiminde söz sahibi olmasına olanak tanınmaktadır. Buda gençlere ne kadar  değer verildiğinin göstergesidir. Gençlere gelecekle ilgili bir dünya sorumluluk yükleyeceksin, seçebilirsin diyeceksin ama sen seçilemezsin diyemezsiniz. Gençlere seçilme hakkıyla ülkenin geleceğinde söz sahibi olanlara karar veren de siz olun diyoruz.

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle rejim mi değişecek?

Hayır, kesinlikle rejim değişmeyecek. Daha hızlı karar verme gücü artmış olacak. Başta yeni düzenlemeyle getirilecek olan Cumhurbaşkanı yardımcısı makamına, bakanlığa ve üst düzey kamu kurumlarının yöneticilerinin atamasını yeni adıyla “Devlet Başkanı” yani Cumhurbaşkanı yapacak. Bu sayede ülke genelinde güçlü ve etkin bir yönetim sağlanarak, kurumlara yönetici olarak atanacak kişilerin kontrolü sağlanmış olacaktır. Bu durum kurumların denetimini ve verimliliğini de artıracaktır..

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin avantajları neler? Muhalefet neden karşı çıkıyor?

“Bu mesele özgürlükler ve demokrasiye inananlarla, bunu öteleyenler arasındaki bir meseledir. Bu yapılan değişikliklerin olumlu olduğunu, temel hak ve hürriyetleri geliştirdiğini, Türkiye'nin önünü açtığını, kalkınmamızın, gelişmemizin önünü açtığını onlar da biliyor. Ancak, AK Parti bu işi yapmasın, niye ülkeye faydalı işler hep bunların döneminde oluyor karşı çıkışı muhalefetin ki. Fakat onların tabanındaki insanlar farklı düşünüyor ve bu gerçeği görüp evet diyecekler. Bunu gözlemliyor ve bundan mutluluk duyuyoruz.

Vatandaş neden ‘evet’ demeli? Değişikliği millete nasıl anlatacaksınız?

Darbeler döneminin bitmesi, “halk seçer, Türkiye’yi sivil-asker bürokrasi yönetir” dayatmasının son bulması için,

Türkiye Büyük Millet Meclisini dışarıdan karıştıran vesayetçilerin gücünü kırmak, “hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” hükmünü gerçek anlamda uygulamak için,

Siyaseti kirleten koalisyon pazarlıklarını bitirmek, koalisyonların Türkiye’nin gücünü tüketen zararlarını önlemek için,

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle güçlenen millet iradesinin, tahkim edilmesi için

Yürütmenin tek elde toplanması, Cumhurbaşkanı-Hükümet çatışmasının önlenmesi için

Türkiye’yi kutuplaştırmak isteyenlerin, Türk-Kürt, Sünni-Alevi, laik-dindar çatışması isteyenlerin heveslerini bitirmek için

Terörün bitirilmesi, siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması, işsizliğin sona ermesi, refah içinde 2023 hedeflerine yürünmesi için

Türkiye nüfusunun en büyük dilimi 15-19 yaş arasıdır. (Yüzde 9 civarında, 7 milyondan fazla) Gençliğe güvendiğimizi, onlara inandığımızı göstermek adına 18 yaşındakilere de seçilme hakkını savunduğumuz için ‘EVET’  diyeceğiz.  Halkımızın da evet diyeceğine inancımız tamdır. Halkımız Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız, Recep Tayip  Erdoğan’ı ve   Ak Partiyi  hiç yalnız bırakmayacağından  eminiz. Biz halkımıza güveniyoruz

Söylediklerinize bakılırsa ilçeniz kararını verdi. Karasu’dan yüzde kaç ‘evet’ bekliyorsunuz?

Referandumdan beklentimiz teorik olarak yüzde 65- 70 oranıdır. Önemli olan bu sınırı geçmek. Bu oranı ne kadar geçersek o kadar iyi.  Karasu’da tüm teşkilatlarımızla birlikte, ülkenin oy oranını artırmak için güçlü bir destek vereceğiz. Karasu referanduma hazır. Birlik ve beraberlik içerisinde çok çalışarak inşallah hedefimize ulaşacağız”

Zemine Yılmaz İşçi

Bu haber toplam 5287 defa okundu.

Resim Galerisi