KAŞIKLA VERDİLER KEPÇEYLE ALDILAR8 Ocak 2017, Pazar

Vatandaşlar, devletin sağlıkla ilgili sosyal devlet ilkesinden vazgeçmemesi gerektiğini belirterek, “ Emekliye, işçiye,  memura yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden geri aldılar” diyerek tepki gösterdiler.

Adapostası muhabirleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  tarafından hastanelerdeki muayene katkı paylarına yüzde 20 ile 60 arasında yapılan zammı Sakaryalılara sordu.  Vatandaşlar,” Muayene ücretlerinin artması ile artık cebimizden daha çok para çıkacak. Asgari ücrete yapılan 100 liralık zam, emekli ve memura yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden  yapılan zammı geri aldılar. Yani kısacası kaşıkla verdiler kepçeyle geri aldılar diyerek tepki gösterdiler.

HASTA OLMAKTAN KORKAR OLDUK

SALİH HAMÇAL:  Durup bir bakınca görüyoruz ki devlet bize ne veriyorsa kaşıkla veriyor kepçeyle geri alıyor. Evet, maaşlarımıza zam geldi ama Katma Değer Vergilerine gelen zamlarda dudak uçuklatıyor. Biz cebimize giren parayla karnımızı mı doyursak yoksa ısınmak için yakacak mı alsak diye düşünürken birde üstüne sağlığımıza da zam yapıyorlar. Hastaneye gittiğimiz zaman cebimizde ki paranın yarısını orada bırakıp çıkıyoruz. Artık hasta olmaktan korkar olduk.

HER ŞEY PARALEL İLERLİYOR

RECEP ÇAY:  Maaşlarımıza 104 lira zam yapıldı ama bir o kadar da katkı payları yükseldi. Bu da demek oluyor ki cebimize fazladan bir para girmiyor. Her şey paralel olarak ilerliyor. Maaşa ne kadar zam yapılırsa buna paralel olarak katkı paylarına da o kadar zam yapılıyor. Her şeyi anlarım ama sağlık alanında olan zamlar çok saçma geliyor. Bu ne demek oluyor? Parası olmayanın hastalanmaya hakkı yok demek mi? Paran yoksa hastaneye gelme demek mi? Artık bunlara cevap arar olduk.

BU OLACAK İŞ Mİ?

OSMAN KAYIKÇI: Halkın geçim sıkıntısını anladıklarını düşünmüyorum. Sadece bir ay emekli veya asgari ücretle geçinen bir ailenin yanına gelip misafir olsunlar. Nasıl geçindiklerini, ne yediklerini bir görsünler. Çektiğimiz sıkıntıları anlasınlar. 17 bin lira maaş alarak mecliste kavga etmekle hiçbir yere varılmaz. Halkın temsilcileri, halkının neler yaşadığını bilmesi ve anlaması gerekir. Asgari ücrete yapılan zamda zaten hayal kırıklığına uğramışken bir de üstüne sağlık alanında ki katkı paylarını yükseltmişler. Sorarım size bu olacak iş mi?

BİZİ ÇOK ETKİLER

TANJU ÖZKAN: Ben pazarcılık yapan bir esnafım. Asgari ücrete yapılan zam belki benim maaşıma gelmiyor ama daha sonradan yapılan katkı payları bizi sarsar çünkü meyveye sebzeye zam geldiğinde vatandaşlar pazarlardan elini ayağını çekiyor. İnsanlar asgari ücretle geçinmekte çok fazla sıkıntı çekiyor. Isınmak için ayrı, yiyecek yemek için ayrı çabalıyorlar. Bir de şimdi üstüne sağlık alanında hasta muayene katkı paylarına yüzde 20 ve yüzde 60 oranında zam yaptılar. Kısacası kaşıkla verilen zamlar kepçeyle geri alınıyor. Nerede bu eşitlik?

PARASIZLIKTAN GİDEMİYORUZ

YAVUZ TOYĞAR:  Eskiden hastanenin kendi sorunlarından dolayı hastaneye gidemezdik. Çok fazla insan olduğu için uzun kuyruklar olurdu sıra bize gelmezdi, doktor olmadığı için muayene olamazdık. Şimdi ise katkı paylarına yapılan zamlarında etkisiyle parasızlıktan gidemiyoruz. Maaşlara 104 TL zam yapıldı ama fazlasıyla geri alıyorlar. Kendilerini bizim yerimize koysunlar diyeceğim ama bu olsaydı milyonlarca insan şuan geçim sıkıntısı çekiyor olmazdı. Ama eğer bir fırsatları olursa kendilerini halkın yerine koysunlar ve düşünsünler.

YÜREĞİMİZ DAYANMAZ

VEDAT DEMİRKAPI: Neredeyse her gün her şeye zam gelmeye başladı. Buna alıştık ama biraz mantıklı düşünün hastanenin katkı paylarına yüzde 20 yüzde 60  zam yapmak ne demek oluyor.  Bize ne demek istiyorsunuz? Hasta olmamanın çaresini bulun mu? Yoksa hasta olup ölmeyi bekleyin mi? Asgari ücrete yapılan 104 TL’lik zam zaten yetersizken katkı paylarına yapılan bu kadar fazla zamma yüreğimiz dayanmaz. 

 ZAMLARI YADIRGAMIYORUZ

YUNUS EMRE DEMİRKAPI:  Yapılan bu zamları artık yadırgamıyoruz. İki sene öncesine kadar 350 Lira olan kiralar şuan 750–800 Lira’ya ulaştı. Bunlara da tamam dedik ama sağlığa yapılan bu zamları anlamış değilim. Parası olmayan hastaneye gitmesin mi? Eskiden dedelerimiz anlatırdı hastaneler yoktu hastane olsa da hekim yoktu gidemezdik muayene olmazdık diye,  ilerleyen zamanlarda da bizde torunlarımıza anlatırız hastanelerimiz vardı hekimlerimiz de vardı ama paramız olmadığı için gidemezdik diye.

SAĞLIĞA ZAM DEĞİL İNDİRİM GEREKİYOR”

İBRAHİM  VURAL:  Sağlığıma çok dikkat ediyorum. Sağlıklı besleniyor, soğuk havalarda kalın giyiniyorum. Hasta olacağımı fark ettiğim zaman doğal yollara başvuruyorum. Bu nedenle de hastaneye ihtiyaç kalmıyor. Zaten hastaneye gitmeye de korkar olduk. Cebimizde ne kadar para varsa hastanede bırakıp geliyoruz. İnsan sağlığı en önemli şeyken sağlığa zam yapıyorlar. Sağlığa zam değil indirim gerekiyor.

 Mecit TOYĞAR- Yıldız SÖYLEMEZ

Bu haber toplam 5452 defa okundu.

Resim Galerisi