Klasik CHP!21 Aralık 2018, Cuma

Meclis'te Dersim isyanını gündeme getirip asimilasyon, katliam gibi cümleler kuran HDP ile bugün neredeyse kol kola olan ve bizzat Atatürk'ün talimatıyla bastırılan devrin hainlerine hain diyemeyen, isyanı da isyan kabul edemeyen bir CHP var.

Başı ayrı, kuyruğu ayrı misali...

CHP İl Başkanı Sayın Erdoğan Isır da kalkıp bir CHP klasiği yaşattı dün.

1'inci Ana Bakım Fabrikası (Tank Palet) konusunda 25 yıllığına işletme hakkı devriyle alakalı karar üzerine "Cumhuriyet  değerleri bir bir satılıyor" demiş.

Meclis'te Dersim isyanı üzerinden MHP ile laf kavgasına giren CHP hatiplerinde mi arıza, yoksa Cumhuriyet değerlerinden bahisle hükümete yüklenen İl Başkanı'nda mı?

Gerçi CHP ise mevzu hep arıza...

Bu arada MHP Grup Başkanvekili Sayın Muhammed Levent Bülbül'ün bu konuda CHP'de Onur Öymen örneğini vererek maske düşürmesi de alkışa değerdir.

Sahi; Dersim'e isyan diyen, Seyit Rıza'yı hain kabul eden Sayın Onur Öymen'i ne ara hiç etti bu CHP?

Hem Cumhuriyet değerlerinden bahsedeceksiniz, hem Seyit Rıza hainine "layığını buldu" demeyeceksiniz...

Bu noktada Sayın Isır'a sormak istiyorum; Dersim bir isyan mıdır, Seyit Rıza devrin teröristi midir?

Tank Palet konusunda ise klasik CHP tezatları ve çıkmazları dışında hiçbir anlam ifade etmeyen açıklamalar yerine keşke, o fabrikadaki işçilerin durumunu sorgulayıcı bir kaç cümle okusaydık.

Sayın Isır'dan Seyit Rıza konusundaki düşüncelerinin yanı sıra Tank Palet'teki işçilerin durumuyla alakalı görüşlerini ve eylem planlarını da dinlemek isterim.

 

***

 

Hükümet bir tasarrufta bulunuyor ve bu gerçekten yanlışsa yanlış diyelim ve hep birlikte de bu işin karşısında olalım.

Sözleşme nedir, şartlar neler ve bunlardan devletin kazancının neler olacağını bilmek lazım. 

Öyle paldur küldür dalmaktan ziyade ve özellikle de atılan her adımda yanlış demek, karşı gelmek gibi kronik muhalefet zihniyetinin hiç bir önemi olmadığı apaçık ortada.

Öncelikle algıladığım fabrikanın tümden özelleştirilmediğidir.

Yer devletin yeri, fabrika devletin fabrikası, çalışan devletin memuru ve işçisi. Bir müteşebbis bu halkaya ilave edilecek ve işletim hakkı verilecekse bundan rahatsızlık duymak yerine, devletin bundan sağlayacağı yararı ve oradaki mevcut personelin hakkının gözetilmesi gerekir.

Bu noktada da siyasal ve sendikal faaliyetler önemli. Harb-İş Sendikası'nın eli armut toplamıyor. Konuyla alakalı görüştüğüm MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent  Bülbül, bu süreci takip ettiklerini belirtti.

MHP İl Başkanı Sayın Ahmet Ziya Akar da, mevcut işçilerin tecrübelerinden yararlanılması konusunda net bir tavır gösteriyor.

Son olarak şunu ifadeyim; Seçim üzeri sansasyonel olur ve yapılır her şey. Mesele güvenmek. AK Parti'ye güvenin kalmadıysa bile yanında MHP var ona güven.

Tüm inancımla ifade ediyorum; MHP bu ülkenin sigortasıdır.

Güvenin.