Başkanın Yetkisine Tırpan4 Temmuz 2016, Pazartesi

BAŞKANA RAĞMEN

Belediye Meclisi, kuruma ait taşınmazların satışı ve kiralanması için genel anlamda ve bir yıl süreli verdiği satış yetkisini iptal etti. Karasu Belediye Meclisi, belediyenin tüm taşınmaz mallarının satışı ve kiralanması için encümene verilen sınırsız yetkiyi kaldırdı.  Meclis, oylama sırasında Başkan İspiroğlu’nun mahkeme sonucunu bekleyelim önerisini bile dikkate almadı

GÜNDEM DIŞI ÖNERGE

Belediyenin olağan meclis toplantısında, bir önceki toplantıda detayları görüşülmek üzere Hukuk Komisyonu’na havale edilen taşınmaz konusunun komisyonda görüşülmesine rağmen meclis gündemine alınmamasını eleştirdiler.  Konu üzerinde görüşlerini açıklayan AK Parti ve MHP’li üyeler, verilen genel satış ve kiralama yetkisinin yasaya aykırı olduğuna dikkat çekerek önerge verdi.

DAVA SONUCU BEKLENSİN

Önerge üyelerin oylarıyla gündeme alındı. Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu satışa sundukları bazı taşınmazlarla ilgili olarak İdare Mahkemesi’nin durdurma kararı verdiğini belirterek “Biz satışlara ara verdik. Bu davanın sonucunu bekleyelim” teklifinde bulundu. Ancak iki partiye mensup üyeler, yetkinin geriye alınması ve satışların meclise teker teker getirilmesi konusunda ısrarcı olduklarını ifade ettiler. Oya sunulan önerge Meclis üyelerinin istediği doğrultuda kabul edildi.

RAPOR TARTIŞMASI

Ak Partili Meclis Üyesi Adem Filizfidanoğlu ile Başkan Mehmet İspiroğlu, arasında yaşanan 45 milyonluk ihalenin hakkediş raporu gündeme bomba gibi düştü.

Belediye Meclisi’nden aldığı borçlanma yetkisiyle Kamu İhale Kanunu’na aykırı ihale gerçekleştirmek iddiasıyla İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından hakkında soruşturma açılması izni verilen Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, ihale kapsamındaki hazırlanan hakkediş raporlarını talep eden AK Partili meclis üyesi Adem Filizfidanoğlu’nu “Vermiyorum, git İller Bankası’ndan al” diye tersledi.

NEDEN SAKLANIYOR?

Filizfidanoğlu Başkan İspiroğlu’na hitaben “Hakedişleri hangi gerekçeyle vermiyorsunuz? Meclis üyelerine yapılan işlerle ilgili bilgi verdiniz. Ancak 6 aydır proje istiyoruz, göstermiyorsunuz. İhale kapsamında park yapıyorsunuz. Onun da bir estetiği olur. Parklarda bir m2 yeşillik yok. Sırf andezit taşı tüketiyorsunuz. İhale afetle ilgiliydi. Yapılan işlerde yağmursuyu taşkınları için boru döşeme dışında afetle ilgili hiçbir şey yok” dedi. Başkan İspiroğlu ise meclis üyesine “İller Bankasından alabilirsin. Aslında sen her şeyi biliyorsun. Ajan gibi çalışıyorsun” yanıtı vererek gündem maddelerine geçti. 

Bu haber toplam 5809 defa okundu.