Unutmayalım! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Unutmayalım!4 Mart 2018, Pazar

Ülkem taciz, intihar, cinayet, iş kazaları vb haberlerinden geçilmiyor.

 

Sonra  yüksek perdeden yorumlar yapılıyor“Bir kere oldu bir şey olmaz, bir daha olmaz.

 

Yapılan bu yorumlar karşısında  bizim de  dilimiz tutuluyor.

 

 

Yapılan cinsel istismarlar üzerine gündeme geldiği an herkes ayaklanıyor Kampanyalar başlatılıyor  isyan ediliyor. Fakat hemen unutuyoruz, bunun için köklü yaptırım uygulanmalı ve yasalar yeniden gözden geçirilmesi olmazsa olmazımızdır.

 

Çocuklara yönelik cinsel suçlar, çocuk istismarının cezalandırılmasında yaş sınırı  gibi konuları da tekrar tartışmaya açıldı

 

 Adalet Bakanı “Bir kademelendirme yapılacak. 12 yaşı  dolduran, 15 yaşı dolduran, 18 yaşını dolduran şeklinde. Cezalarda bir artırım  yapılma ihtimali var, bu artırım yapılırken kademelere dikkat edilecek. 12 yaşın  altındakilere ceza müeyyidesi daha fazla olacak. Zaten dünyanın her yerinde  böyle, bizim mevzuatımızda da böyle.”   

 

  Bu sapıklara verilecek cezalara  dünyadaki örneklerine  göre değil, Türkiye’nin şartlarına göre cezalar verilmeli.

Kadın ve çocuk susmaz, susturulur bakın! O susar sen konuş demek, yetemez.

En acı, karanlık ve çirkin sorun da budur. Sen ve ben, şehirli eğitimli, paralı pullu bu şahane sırça köşklü yaşamlarımızdayken, tacize uğramamış olanımız var mı?

Bence çok azdır. Ya sözlü, ya fiili, ya da pis gözlerle tacize uğrayan o kadar kişi var ki, artık yolda yürümek bile bazen zor geliyor.

Peki sen ben o biz, kaç kişi açtı ağzını konuştu? AZ.

Kaç konuşan, o çok nefis modern, medeni, eğitimli anası-babası ailesi arkadaşı tarafından bu konuda destek gördü? Yok denecek kadar AZ.

Destek verenlerden kaçı “Bana da oldu, dava yıllar sürer, ben senin yanındayım, yalnız değilsin” gibi “moral” verirken kaçı davanın sonuna kadar dayanabildi? AZ.

Kaç kişi davasını kazandı ve rezil hissettirilmedi? Bu kadar ifşa edildikten sonra, hangisi sokakta HAKLI olmanın hakkıyla yaşamına devam edebildi?

Cevap olarak az mı desem, yok mu desem bilemedim. Kendimizi kandırmakla oyalanmayalım.

Cinsel taciz konusunda atılacak gerçek adımlar, kökten çözüm  niteliğinde uzun soluklu bir süreçtir.Bu sosyal ve saptanması en güç hastalığın kökünü, nedenlerini sorgulamadan, tartışmadan “susma susturma” deniyor.

 Cinsel tacize eğilimli insanlar genelde çevresi tarafından da biliniyor. Bunların önce ifşa edilmesi, hasta ise hastalığına yönelik ciddi, kalıcı tedaviler uygulanmalı. Hastalık geçmiyor ise en kısasından hadım edilmeli. Ulu orta gezen o kadar sapık zihniyetli, patlamaya hazır bomba gibi gezen erkek diyemeyeceğim o kadar mahlukat var ki.

Kadını çocuğu korumak, konuşturmak ikinci adım. Birinci adım suçu işleyen ve çoğunlukla erkek olan kişinin nasıl bu hale geldiğini, erkek meselesine nasıl çözüm bulacağımızı, neler yapmamız gerektiğini tartışmaktır. Erkek artık “Tabu” olmaktan çıkmalıdır. İşte o gün, hiçbir kuvvet kadın ve çocuğu susturamayacaktır.

Daha da vahimi siyaset ve kanunlar bu işi yıllardır çözemiyor. Bu kadar zor olmamalı bir çözüm elbet vardır. Yasanın en kestirmeden, ayrım yapmaksızın kesin ve caydırıcı özelliği olmalı ve yaptırımlar net olmalı.

Hastalar önceden tespit edilip bu yönde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, gece-gündüz demeden tüm ailelerin kapılarını çalmalı ve hastaları tek tek tespit edip sapıklık eğilimli olan kim varsa hemen tedaviye alınacak ise alınmalı. Vah vah demende geç kalmadan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri bu işe el atmalı. Bu bakanlığın ve il müdürlüklerinin görevi başka ne olabilir ki?