DUYARLI VE UYANIK OLMALIYIZ yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

DUYARLI VE UYANIK OLMALIYIZ28 Ocak 2018, Pazar

Son günlerde çocuk istismarı haberlerini çok duyar olduk. Dünyada ve Türkiye’de bu sorun gerçekten ciddi boyutlara ulaştı.

Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, ülkemizde istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam her 3 çocuktan 1’i demektir. Dünyada son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı ise 250 bin civarında.

En son  İstanbul’da  bir hastanede 2017 yılının ilk 5 ayında yalnızca bir hastanede duyarlı ve cesaretli bir kadın görevlinin şikayeti üzerine ortaya çıkan 115 çocuğun hamilelik vakası, toplum vicdanına infial yaratmıştır.

Bu durumun sorumlusu kim?

Olaylara sessiz kalan, olayların üzerini örten ve soruşturmaya izin vermeyen ve ısrarla çocuk hamileliklerini meşru gören  zihniyetlerdir.

Daha önceleri bu tür vakalar kamoyuna pek yansımıyordu. Aileler ya da bu duruma maruz kalan kişi sözde namus kavramları yüzünden olayı örtbas ediyorlardı.

Halk bilinçlendikçe hakkını aramaya çalışır (tabi adalet mekanizmalarının işlememesi ayrı konu) bu yüzden bu olayların azalması  beklenirken daha da artı.

İnsanların hakkını arayabilmesi için caydırıcı cezaların uygulanması gerekir.

Verilen cezalarda farklılar olması gerektiğini düşünsem de, "çocuk tecavüzü", "yetişkin tecavüzü" diye ayırt edilmemeli.

Gerek istismarın ortaya çıkarılması gerekse kovuşturma ve soruşturma sürecinin çocuk haklarına ve hassasiyetine azami özen gösterilerek yapılması gerekir.

Bu nedenle bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Herkes üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirmeli

Çocuklarımızla yapacağımız görüşmelerde en ince ayrıntıları bile değerlendirmeli ve irdelemeliyiz.

Çocukları sadece gerçek hayatta değil, sanal hayata da bekleyen tehlikeler var. Özellikle internette minikler için çeşitli tehlikeler mevcuttur.

Onun bilgisayarda ne yaptığını, hangi siteleri ziyaret ettiğini ve kimlerle konuştuğunu takip etmek gerekir. Bu nedenle anne-babanın ne olursa olsun her konuda kendilerinden yardım istemesi gerektiğini çocuğuna vurgulaması gerekir.

Çocuğa yönelik ihmal,  çocuklara yapılan kötü muamelenin en yaygın şeklidir. İhmal, çocuk istismarı kadar görünür bir yara ve iz bırakmadığı için istismar kadar dikkat çekmez, fark edilmez ve çoğunlukla da ihbar edilmez. Ancak ihmal de, çocukta istismar kadar uzun ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

İstismara uğramış bir çocuğa yaklaşımda en önemli noktalardan birisi çocuğun daha fazla zarar görmesini önlemektir.

 Çevrenizdeki bir çocuğun istismara maruz kaldığından şüphe ettiğinizde gerekli yerlere başvurun ve bu istismara göz yummayın.

Unutmayalım ki  bu olaylar hemen yanı başımızda olmakta ve göz yummak geleceğin ruh sağlığı bozuk bireylerinin hatta geleceğin çocuk istismarcılarının yetişmesine neden olmaktadır. Herkes bu konuda duyarlı ve uyanık olmalıdır.