EN İYİ DOSTLARA EN İYİ MUAMELE24 Aralık 2017, Pazar

Konumuz sokak köpekleri.  Buna sokağa terk edilmiş köpeklerde diyebiliriz.

Hiçbir medeni ülkede sokaklarda  köpek göremezsiniz.

Bunu nerden bildiğimi soracaksınız. Biraz araştırırsanız  sizde öğrenebilirsiniz.

Bir tarafta da  şu sokak köpekleri için bir şey yapın. Çocuğumu okula götüremiyorum, dışarı çıkamıyorum  diyen şikayetlerde alıyoruz.

Bir taraftan da  hayvan severlerin itirazları da var.

Her iki kesimde haklı

Bu sorunu kimin çözeceği de belli.

5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’nun ne söylediği ortada. Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 7 maddesinde belediyelerin alacağı tedbirler başlıklı bölümde a,b,c,d bentlerinde belediyelerin bakımevi oluşturması, sahipsiz hayvanları kısırlaştırması, aşılaması, sahiplendirme yapması, hasta, yaralı ve bakıma muhtaç hayvanların bakımını yapması, kısırlaştırılan hayvanların alındıkları yere bırakılması  gibi.

 Belediyeler  bu sorumluluklarını  yerine getiriyor mu acaba?

Hesap sorduğunuz zaman da ''Paramız yok'' , ''filanca belediye buraya köpek atıyor'' gibi bahanelerle ya da hayvanları ne kadar çok sevdikleri ile ilgili türlü örneklerle sorunu geçiştirmeyi seçiyorlar.

Ben bir hayvan sever olarak, insanın  kendi cinsinden  görmediği  dostluk , sadakati köpeğinden  gördüğü çoktur   öyle ki  bazen köpeklerin  sahiplerine olan sevgilerinin  kendilerine olan sevgilerini aştığı görülmüştür . 

Hayatınızda kaç defa bir hayvan tarafından ısırıldınız, ekmeğiniz elinizden alındı , kovalandınız , iftiraya uğradınız , kalbiniz kırıldı  , küstürüldünüz ,  peki  bütün bunlara dost bildiğiniz insanlar tarafından kaç defa  maruz bırakıldınız  ve hepsi insandı değil mi ? 

Yaşamımızın ayrılmaz ve vazgeçilmez parçası olan dostlarımız herkese ve her şeye rağmen bizlere karşılıksız ve koşulsuz sevgilerini altın tepside sunmaya devam ediyorlar.

Kar kış bastırınca, kar manzarası yanında, “lütfen sokaktaki hayvanlar için bir tas yemek, apartmanınızda sıcak bir köşe” gibi çağrıda bulunan, paylaşım yapan o kadar çok güzel insan var ki!

Yazın su, kışın sıcak bir yer ve yemek çağrısı yapılıyor mesela.

Bir sürü şeyi dinleyemiyorum, dinlemek de istemiyorum ama bu konuda bir şey dendiğinde gülümsüyorum anında.

Bu topraklarda hayvan sevgisinin, böylesi bir merhametin, korumasızlığı kocaman, sevgisi sonsuz ve karşılıksız olan bu canlara karşı böylesi bir değer artışı varsa, bu ancak ve ancak iyiye işarettir.