BUNDAN SONRASINDA İZLENMESİ GEREKEN YOL? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

BUNDAN SONRASINDA İZLENMESİ GEREKEN YOL?19 Aralık 2017, Salı

İlk yarı bitti, ben de açtım Sakaryaspor defterini bir kez daha.

Bir kere şu bir gerçek ki takımımız çok yaşlı…

Kaleci Ercüment 32, ama kalecilik için bu yaş hiç önemli değil.

Sağ bekimiz Tufan 24, Fikret 28, tek sol bekimiz Yasir 21, stoperlerimiz Burak Bekaroğlu 20, Zafer 34, Ramazan 32, Hakkı Can 21 yaşında. …

Orta saha oyuncumuz Ferhat 25, Serdar 27, Murat ve Talha 31, Sezer ise 33…

Sağ açığımız Erçağ 31, Ramazan Çevik 25…

Sol açığımız Beykan 22, Fatih ise 25 yaşında…

Santraforumuz Mahir ve Coşkun ise 34…

Sonrasında yedeklerimizden diğer kalecimiz Ferhat 31 yaşında. Sağ ve sağ açık oynayan Ramazan Civelek ise 21…

Dolayısıyla Sakaryasporun yaş ortalaması çok büyük. Bu yaş ortalamasını kesinlikle yeni ve daha kaliteli isimlerle düşürmemiz lazım.

İlk yarı gösterdi ki bu ligde de İSİM değil KOŞAN kazanıyor. Bir de çok iyi bir atanı ve tutanı olan takım. Tıpkı Gümüşhane, Altay ve Bandırma gibi. Ya da Hacettepe gibi agresif ve savaşçı olan.

Biz hangisiyiz? Hiçbiri. Çünkü Sakaryaspor 30 yaş ortalaması ile oynuyor. Bu da daha az koşmak ve daha az mücadele etmek; daha zor gol atıp, çok daha kolay gol yemek demektir.

Bakın puan cetvelimize, averajımıza görün.

Formül mü? Çözüm mü? Çok basit!

 

SAKARYASPORUN GENÇLEŞMESİ LAZIM

 

Sakaryasporun devre arasında izleyeceği ilk iş, takımın gençleştirilmesi gerektiği. Bu ligin topçusu veya alt ya da üst lig topçusu olmuş hiç önemli değil.

Sağ bekte, Tufan ve Fikret bize yeter de artar bile ama benim tercihim Fikret olur.

Sol bekte sadece Yasir’imiz var, başka da isim yok. Bu mevkiye transfer şart.

Sakaryasporun Zafer, Burak, Ramazan Sal ve Hakkı Can’dan oluşan defans dörtlüsü kesinlikle yetersiz. Zafer ve Burak kalıp diğer ikisi gönderilmelidir.

Serdar, Ferhat, Murat, Talha ve Sezer’den oluşan dörtlü orta sahamızda Serdar ve Ferhat’a tamam da, 1 milyon liralık Murat’ın bu taktımda ne işi var? Tıpkı Sezer gibi!

Talha da sanki Sakaryasporu kafasında bitirmiş gibi geldi bana. Zira bildiğim Talha kendini bu kadar ucuz attırmazdı. Hem de ilk yarıda ikinci kez olacak şekilde!

Forvet oyuncularımız Coşkun, Mahir ve Batuhan çok yaşlı ve ağır. Dönünceye kadar atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Onlara atılan her top sanki duvardan geri geliyor ya da bom boş kaleye atamıyorlar. Yerlerine daha genç, daha ucuz, daha kaliteli en az 1 GOLCÜ almalıyız.

Düşünebiliyor musunuz ki, ilk yarıdaki en çok gol atan oyuncularımız sol açık Beykan ile orta saha oyuncumuz Ferhat. Hani nerde Mahir ve Coşkun, hatta Batuhan? Kaldı ki Sakaryaspora, idman yapılırken çikolata yiyen değil; çalışan, kilo veren, asılan, inanan, isteyen, bu takımı sırtlayacak, şampiyon yapacak ve yaptıracak golcüler lazım.

Buradan nereye mi geldim?

Sakaryaspor’dan ama yaşından ama aldığı paradan ama ilk yarıdaki performansından dolayı;

6 veya 7 oyuncu gönderilip, yerlerine şampiyon yaptıracak 1 Sol Bek, 2 Stoper, bir 10 numara ve 1 tane de GOLCÜ lazım. Yoksa, bu takımdan kimse grup birinciliği beklemesin.

Benim için başarı, play off oynamak değil, grup birincisi olup direkt olarak tff 1.lige çıkmaktır. Kaldı ki ben bu kadronun Play Off’tan da çıkacağına hiç mi hiç inanmıyorum. Tabii ki hedef gerçekten TFF 1.Lige çıkmak ise! Değilse, borçları eritmek adına satalım bir çok futbolcuyu, bu yıl ligde kalmaya oynayalım. Bunu da çıkıp birisinin açıklaması lazım.