Öğrenciler yarışı bıraktı Yarışma sırası velilerde7 Kasım 2017, Salı

Geride bıraktığımız pazar günü bir programa katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sürpriz bir kararla kaldırılan TEOG sınavının yerine nasıl bir sistemin getirileceğini açıkladı.

Bakan Yılmaz, kaldırılan TEOG yerine 47 gün sonra gelen sistemi “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” olarak açıkladı. Yeni sistem, okulları nitelikli-niteliksiz diye ayırdı.

Yılmaz, “Diğer okulların kalitesini artırdığımız zaman sınavsız geçişi sağlayacağız” diyerek birçok okulun kalitesiz ve niteliksiz eğitim verdiğini de itiraf etti.

‘Mahalli Yerleştirme’ adı verilen yeni sistemde öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun sınava girmeden evlerine yakın olan beş okul arasından seçim yapabileceklerini açıkladı.

Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemine göre öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek.

Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, öğrenci bu seçeneklere göre tercih yapacak.

Yeni sistemle veliler, çocuklarını ortaokula kaydettirdiği anda hangi liseye gideceğini bilecek. Öğrencilerin yüzde 90’ı adresi ile liseye yerleşecek.

Fen, sosyal bilimler liseleri ile proje okullarına girmek için sınav şartı devam ediyor. Sınav isteğe bağlı olacak? Size göre kaç kişi ister? Nitelikli okullar olarak tanımlanan, sınavlı okullar olduğu sürece sınavı kaldırmak iddiasının tam bir hayal olduğu da artık anlaşılmıştır.

Öğrencilerin sınava gireceği liseler mayıs ayında açıklanacak. Haziran ayında merkezi sınav yapılacak. Bakana göre sadece yüzde 10 civarındaki nitelikli okulları hedefleyenler sınava girecek.

Mesai arkadaşımla  konuyu çok tartıştık. Arkadaşım ,  “Benim evim fen lisesine yakın. Ben    fen ve matematikten anlamıyorum istemeye ismeye fen lisesinde okuyacağım? Diye soruyor.

Ancak İsmet Yılmaz’ın sınavsız okul müjdesi özellikle sosyal medyada pek de büyük bir beğeniyle karşılaşmadı. Yeni sistemin fırsat eşitliğini bitireceğini savunan sosyal medya kullanıcıları bir yandan da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan atılan mesajı örnek göstererek öğrencilerin ‘Niteliksiz’ sıfatıyla damgalanmaya çalışıldığını söylediler.

Yeni sistemden kısaca anladığım ; zenginler zengilerle, fakirler fakirlerle okuyacak

Yeni sınav sistemiyle öğrenciler değil veliler yarışacak. Çocuklarının geleceği için okula göre semt seçecek veya illegal yollardan ikametler taşınacak, rüşvet artacak.

 Böylece  durgun olan  emlak sektörü de hareketlenmiş olacak.

 Emlakçılar   artık deniz manzaralı ev değil Anadolu Lisesi, fen lisesi manzaralı ev satacak.

Evlerin fiyatlarını yakın olduğu okulun başarı durumu, eğitim kalitesi belirleyecek. Bana göre yeni eğitim sisteminin özeti budur.