SAKARYASPORDAKİ EKSİK!3 Kasım 2017, Cuma

Sakaryaspor Teknik direktörü Osman Özdemir’i eleştirmekten ben bıktım, o yanlışları yapmaktan bir türlü bıkmıyor.

Aynı Fenerbahçeli Aykut Kocaman’ın yolunda gidiyor ki, göreceksiniz bakın, eğer bu kafayla giderse her ikisi de, ikisinin de akıbeti aynı olacak(!) Neden mi? Keçi inatları yüzünden de ondan?

İkisini yaptıkları ve yapmadıkları ile mukayese edeyim de daha iyi anlayın bu 2 Sakaryalıyı!

Kocaman’ı yıpratan nedir? Sahaya çıkardığı takım, oynattığı sistem ve yaptığı değişiklikler.

Özellikle de Valbuena’yı oyundan alışı, Giuliana’yı ısrarla oyunda tutması. Kaleci ve stoper tercihleri ile oynattığı futbol, sistem ve oyuncu değişiklikleri. Misal, Valbuena’yı sol açık, Giuliana’yı da sağ açık oynatması. Yahu ikisi de bu mevkiinin adamı değil. İkisi de aynı stilde. Top ayaklarına gelince var ki Valbuena Giuliana’ya 10 basar. Çünkü bu adam, forvet arkası da oynar, santrafor da, sağ açıkta ama Giuliana sadece 10 numara pozisyonunda oynayabilir. Aykut hoca, şuan takımında 10 numaralı bir sistem oynatmıyor ki 4-2-31 oynatsın.  Oynayınca mı ne oluyor? Her ikisinin de topu kaptırdıklarında takım savunma sına ve özellikle beklerine yardım etmediği için takımlarını resmen 9 kişi bırakıyorlar.

Peki en son ki Kayserispor maçında golleri kim attı? Orta saha oyuncuları. Hani nerde bu ikili ile maçın santraforu Jansen? Yahu Soldado gibi bir adam, bu Fener’de nasıl hiç oynatılmaz?  Stoperleri de felç, kalecileri de. Kes Neusutader’i koy Skirtel’i. Tamam, kaleci Kameni Volkan’ın formsuzluğundan kaleye geçti de almıştır dersini. Sıra Volkan’da bence. Skirtel tamamen iyileşti, o da bu hafta oynar.

Hayır yani, anlayamıyorum ki bir türlü? Nedir bu 4-3-3 ısrarı. Yok işte elinde bunu oynayacak oyuncu. Dönsene oyuncuna göre sisteme? Kaldı ki 4-3-3’ü, Avrupa’da, dünyada kaç takım oynatıyor? Bence hiç denecek kadar az. Oynatanların durumuna baktığınızda, en iyi hallerinin Fenerbahçe ve Sakaryaspor gibi olacağını kendi gözlerinizle görürsünüz!

Bir ligdeki Galatasaray bakın bir de Avrupa’daki Beşiktaş’a. Aradaki fark bu işte...

Hayır yani, o da tıpkı Osman hoca gibi, kendi ipini kendi çekiyor. Çok değil bu hafta yenemesin, öteki hafta hoca arayışları başlar. Siz buradasınız ben de buradayım.

 

HA ÖZDEMİR HA KOCAMAN?

Nasıl ki Fenerbahçe kazansa da futbol ve mücadele olarak beğenilmiyor, Sakaryaspor da aynı. Çünkü ortada tat verecek, futbolu oynayan, savaşan, isteyen, saldıran bir Sakaryaspor yok.

Yeni stattaki mücadele ise deplasmanda hiç yok. Hepsi ruh gibi. Kimin işi bu? Benim mi?

Osman hocaya da en çok 4-3-3 oynattığı için kızıyorum. Bırak oynatma, bu kadron yok işte. Sen de elindeki futbolculara göre yeni bir sisteme, taktiğe, dizilişe geç. En azından bugünkünden daha iyi bir tablo çıkar ortaya ki, maç başlarını ikişer puanla bile hesaplasan yine başarısızsın işte. Kime bu inat? Neden? 

Çok basit ya yapacağı iş. 4-2-3-1 veya 4-4-2. Gerekirse sabit santrforsuz da oynamayalım pazar günkü Karagümrük maçını. Golleri erken bulacak, bize bunu yaşatacak çabuk, koşan ve isteyen futbolcular lazım bize. Yani koşacak, pres yapıp rakibi boğacak, ilk topta rakibe basacak, top göstermeyecek ve golleri her iki yarının başlarında atıp farklı galip gelecek bir kadro… 

Bunun için de gerekirse bu maça santraforsuz, Serdar, Murat, Ferhat, Ramazan Civelek, Beykan ve Talha’lı orta sahalı çıkalım, isterse kendi istediği 11 ile hiç fark etmez. Yeter ki bu PRES olsun.

Bırakalım şu oyunu kontrolde tutma, oyunu kendi yarı alanımızda veya orta sahada tutma huyunu. 

Biliyorsun değil mi? Bu maçı kazanamazsan seni kimse kurtaramaz...