MAÇI OSMAN HOCA ALDIRDI24 Ekim 2017, Salı

Haftalardır yerden yere vurduğum Sakaryaspor Teknik Direktörü Osman Özdemir’i bu kez yürekten alkışlıyorum. Çünkü kazanmamız için ne gerekiyorsa hepsini yaptı. Bu galibiyet tamamen onun ürünüdür…

Ne demiştim hep? Takım top oynamıyor çünkü yanlış takım çıkıyor. Yapılacak iş çok basit. Küçük bir rotasyon. Yani Murat, Ramazan Çevik ve Mahir ile 4-3-3 inadından vazgeçmek…

Gördünüz değil mi ne kadar haklı olduğumu?

Bu maçın en kötü 3 ismi olan Murat, Ramazan Çevik ve Mahir çıkınca takım kendine geldi. Yazık Murat Akın’a verilen trilyonlara? Yazık ısrarla sağ açıkta oynatılan Ramazan Çevik’e verilen o paraya ve şansa…

Bu takımın orta sahasının ortasında oynayacak tek isim Serdar’dır. 

Ramazan Çevik’in ise yemişim ters ayağını! Ne yaptı sağ açıkta söyler misiniz? Koy Fatih’i, Ramazan Civelek’i veya Erçağ’ı, ondan daha iyi oynamazsa yüzüme tükürün. Fatih girdi, ilk gol geldi.

Bu arada Fatih’e tavsiyem, kendini hep hazır tutması ama her konuda(!) Bir de sağ bekine yardım etmesi(!) ki top ayağına gelince oynamak da olmuyor bu işler, ben atayım demekle de.

Bir yanda Maraş maçında, son dakikada kaleci ile karşı karşıya kaldığı ama Talha yerine kaleye vurup, topu direğe nişanlayan ve bizi mutlak bir golden eden Fatih…

Diğer yanda, sağ açıktan korner çizgisine doğru inip nefis ortasıyla Coşkun’a AL DA AT diyen Fatih…

Başka bir şey dememe gerek var mı?

Murat ve Ramazan Çevik kadar, takımın bir kötüsü daha vardı ki o da Mahir idi. Ne goller kaçırdı öyle? O kadar ağır ki, mevsimler geçiyor o topa vuruncaya kadar! Demek ki Kömürspor maçı bir tesadüfmüş(!) değilse hani nerde o 2 golü atan Mahir?

 

SOL TARAFA GİREN ÖLÜR!

Kimse farkında değil ama bizim en etkili bölgemiz sol tarafımız…

Yani Yasir, Talha ve Beykan üçlüsü, adeta Bermuda Şeytan Üçlüsü…

Resmen aralarına giren kayboluyor! Neler yaptılar öyle bu maçta da? Canına okudular rakibin sağ tarafını canına. Allah nazardan saklasın üçünü de. Demek ki oyunu oradan kurmamız, oradan yüklenmemiz lazım. Özellikle de ters toplarla…

Trabzonspor patentli Ferhat, orta sahanın sağında gayet iyi oynarken Murat’ın haklı olarak çıkartılması sonucu orta sahanın ortasına geçti ve Murat’tan çok daha iyi oynadı. Ama yine söylüyorum, Sakaryasporda orta sahanın ortasında oynaması gereken tek kişi Serdar’dır. Sağında Ferhat, solunda Talha en iyi üçlüdür.

Sağ bekimiz Tufan’ın golü düşünmesi çok iyi ama ya geri gelişleri? Her gidişinde, rakip o bölgeden geliyor ki Ramazan Çevik’i en çok eleştirme nedenim de bu. Yani Tufan’ın kademesine girmemesi, ayağına top gelince ve hücumda iken oynaması. Ddefans yapmak gibi bir huyunun olmaması. Neyleyim ben tek yönlü oynayan bir futbolcuyu?

Stoper Burak kardeşim için çok şey yazacaktım ama basın toplantısında çok eksiği olduğunu ve bunu gidermek için çok çalışacağını söyleyince vazgeçtim. Tek ricam, benim eleştirilerimi de ciddiye alması.  Çünkü onu seviyorum. Yaşı da genç. Onu ben oğlum gibi görüyorum ama o anlaşılan beni bir baba, ağabey gibi görüp saygı duymuyor. Duysa, bugüne kadar beni çoktan dinler, bugün çok daha iyi bir Burak Bekaroğlu olurdu.

Şu bir gerçek ti Türkiye’de çok ciddi bir stoper sıkıntısı var. Çok iyi bir Burak, sadece Sakaryasporun yıldızı değil, Türkiye’nin trilyonluk yeni yıldızı olur.

Kaptan Zafer, hazır olduğunu ve bu formayı hak ettiğini gösterdi. Hatta şu kadarını söyleyeyim. 4 stoper fazla diyen yönetime de çok güzel bir cevap verdi. İnşallah hep böyle devam eder.

Beykan için kimseye laf söyletmem. Çünkü o, tek başına maç alıp aldıracak kadar kaliteli ve özel bir futbolcu. Onu oynatmamız ve oynattırmamız şart! Yani tamamen duygusal!

Maç için kısa ve öz sözüm şu.

Sakaryasporda 3 oyuncu dışında herkes görevini yaptı.

 “Bu takım, yedek oyuncularla maç ne zaman kazanacak. Bize bu maçı yedekler aldırır” soruma ise bu maçta Coşkun, Ramazan Civelek ve Fatih çok güzel cevap verdi? Onların sayesinde aldık bu 3 puanı. İnşallah tüm yedekler hep böyle devam eder. Çünkü heapsine çok ama çok ihtiyacımız var.

 

ÖZDEMİR ALKIŞI HAK ETTİ

Osman hoca, “Kazanmak için ne gerekiyorsa oyuncularım yaptı” diyerek bir erdemlik yaptı ya, bu mütevaziliğinden dolayı benim gözümde 2 kat daha büyüdü…

Çünkü asıl Osman hocadır bu maçı kazandıran.

Önceki hataların yerine bu maç dört dörtlüktü. Özellikle 2.yarıda yaptığı oyuncu ve sistem değişikliği şahaneydi. Murat’ı, Ramazan Çevik’i ve Mahir’i çıkartıp Fatih, Coşkun ve Ramazan Civelek’i alması da; orta sahayı Talha ve Ferhat’a bırakıp, sistem ve taktik değişikliğine gitmesi de ; kenardan oyunu okuması da, Nazilli Belediyespor maçını son 15 dakikada 2-0 kazandıran başlıca faktörlerdi. .

Osman hocadan şimdi 2 ricam kaldı? 

Birincisi, en azından buradaki bu tür maçlarda, tribünleri de memnun edecek şekilde, golü erken bulmak adına şok presli bir futbol oynayıp, erken bulacağımız gollerle maçı koparmak…

İkincisi ise, şans vermediği oyunculara karşı olan ön yargısını kaldırıp, onları ilk 11’de oynatması. Çünkü oynamayanlar dahil, gerçekten çok kaliteli bir takımımız var. Bunu iyi değerlendirmek lazım.

Sonuç mu?

Osman Özdemir-2-Nazilli Belediyespor-0…