MUHALEFET SORUNU16 Ekim 2017, Pazartesi

‘Türkiye muhalefete maalesef hasret kaldı’

Bu sözler Başbakan Binali Yıldırım’a ait. Başbakan Yıldırım partisinin Yalova 6’ncı Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken bu sözleri de söyledi.

Evet gerçekten Türkiye muhalefete hasret. 15 yılı aşkın bir süredir bir parti bu kadar güçlü bir şekilde hala tek başına iktidar olabiliyorsa; ilk önce düşünmesi gereken CHP ve MHP’dir.

Tamam halk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çok seviyor. Tamam AKP daha önceki hükümetlerin aksine hizmet yönünden çok daha farklı.

Ama dile kolay; tam 15 yıl.

15 yıl sürekli kaybedilir mi? Üstelik 15 yıl sürekli kaybedip hala nasıl o koltuklar işgal edilir, orası da ayrı bir tartışma konusu.

Başbakan Binali Yıldırım neden Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi? Konu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’e girmesiydi.

Diyor ki Başbakan: Kemal Bey, bir konuşma yapıyor, diyor ki ‘İdlib’e gitmek doğru bir karardır, onun için biz tezkereye de ‘evet’ dedik, destek olduk.’ Konuşmanın bir bölümünde, önceki söylediğini unutuyor, ‘İdlib’de eğer bir askerimiz şehit olursa bunun sorumlusu da Erdoğan’dır’ diyor. Yazık be kardeşim. Hem tezkereye ‘evet’ diyeceksin hem İdlib’e asker gitmesini destekleyeceksin ondan sonra da asker üzerinden, şehitler üzerinden siyaset yapacaksın.

Yani alın siz muhalefetin durumu. Bazen Kılıçdaroğlu’nu anlamakta o kadar zorlanıyorum ki.

Muhalefet etmek önemlidir. Hele ki demokrasilerde. Varsa bir yanlış onun peşinden gitmek, onu gündemde tutmak abuk sabuk işlerin olmasını engeller.

Bir nevi; gücün cazibesine kapılıp da yanlış işlere heves edenlere tedirginlik verirsiniz. Ama sadece muhalefet edeceğim diye hareket ederseniz de komik duruma düşersiniz.

Komik duruma düşerseniz oy kaybedersiniz, kan kaybedersiniz. Oy kaybederseniz de yerinizde sayarsınız, 15-20 yıllık tek başına iktidarları izlemekle geçer ömrünüz.

Yanlış anlaşılmasın. Ben Kılıçdaroğlu’nun her dediğinde hata aramıyorum. Siyasetçi de insandır, hata yapabilir.

Ancak bunun sıklıkla olması çok da kabul edilebilir bir şey değil. Kaldı ki Kılıçadaroğlu’nun bazı söylediklerine de katılan bir insanım.

Peki Sakarya’da muhalefet ne konumda?

 Sakarya’da yerel yönetimlerin idaresi AKP’de. Muhalefet safında MHP ve CHP var.

MHP belediye meclislerinde AKP’nin karşısındaki tek parti. Yalnız bugüne kadar öyle şehrin sorunlarına çok ciddi bir şekilde dikkat çekecek hamleleri olmadı. İdare ediyorlar!

Sadece geçen hafta Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Erkal Etçioğlu’nun raylı sistem çıkışı, kayda değer denilebilecek, dikkate alınabilecek bir eleştiri olarak görülebilir.

Ama hepsi bu.

CHP, örgüt olarak yerel sorunların takipçisi değil dersek kocaman bir haksızlık etmiş oluruz.

Kitlesel olarak şehrin sorunları ile ilgili her platformda katılımları oluyor. Ancak CHP İl Başkanı Ayça Taşkent’in sesinin biraz daha çok çıkması gerektiğini düşünüyorum.

MHP İl Başkanı Levent Bülbül’ün muhalefet ve suya sabuna dokunmama gibi kötü bir huyu yok! Bir süre ara verdi, yeniden basın toplantılarıyla şehirle ilgili kendileri açısından yanlış gördüklerini dile getiriyor.

Ancak her ne olursa olsun, şehrin en etkili muhalefet yapan isimleri MHP Milletvekili Zihni Açba ve CHP Milletvekili Engin Özkoç’tur. Zaten olması gereken de budur.

Açba, yanlış gördüğü her şeyi ucu kime dokunacak diye düşünmeden söyleyen bir yapıya sahip. Bu şehir için son derece iyi bir şey.

Önceleri, yerel siyasette etkisiz kaldığı yönünden benim de çok eleştirdiğim Özkoç ise özellikle son 1, 1,5 yıldır son derece akılcı ve etkili bir muhalefet yürütüyor.

Biz demokratik bir ülkeyiz. Bir şeylerin değişmesi ya da daha güzel olması için muhalefete de ihtiyaç vardır.

Her şeyden korkan ve hakim güç karşısında susan siyasetçilerin sayısının çok olması, en başta o hakim güce zarar verir. Demokrasilerde böyledir.