CAMİ MESCİD6 Ekim 2017, Cuma

Aziz Dostlarım

Allahütealaya kul ve peygamberi Hz.Muhammed(As) Ümmet olan herkesin namaz kılmak için gittiği mekana  cami denir.

Bir araya gelmek,toplanmak,saf,saf omuz,omuza gelmek yeridir.Camiler Alınlar secdeye geldiği için camilerin diğer bir adı da MESCİD (secde edilen yer)dir. Peygamber efendimiz (S.A.V) Şehirlerin,yerleşim yeri olan bütün mekanların ALLAH-a(c.c) en yakın oldukları mekanlar mescidlerdir’’buyuruyor.

Rabbimiz biz ümmeti Muhammed için yeryüzünün temiz olan her yerini mescid,namaz kılma  yeri olarak nasip etmiş.Tarlada bağda,bahçede,dağda,bayırda,havada,karada nerde olursan ol ezanı duyar duymaz haya a Lessala (Haydi namaza) dendimi hemen bulunduğun yerde KIBLEYE dön .Orası senin mescidin dir.

Camilerin minarelerinin her biri tevhidi,Allahın birliğini ifade eder. Ezanlar şehadeti  anlatır.Camilerin süsü,güzelliği ve özelliği CEMAAT TİR.Cemati olmayan cami öksüzdür,yetimdir. Müslüman camisinin boynunu bükük duruma getirmez.Onun içindir ki cemaat le namaza 27 derece sevap  vardır.

Bir müslüman işin den eve geldi,yemeğini yedi.Dışarı çıkacak. Hedefinde cami olmalı.Çıkarken ben camiye gideceğim demeli.

Kahveye ve başka bir yere degil.Namazını cemaatle  kılmalı ondan sonra kahveye  gidip dedikodusuz muhabbet edip dostlarıyla  çayını içmeli.İki gözü görmeyen bir sahabe peygamberimize(S.AV)gelip şöyle bir soru sordu  ya rasülallah  ben körüm ,camiye getirenim yok ,evim uzak ne yapayım .Peygamberimiz  (S.A.V) dedi ki  Ezanı duyuyormusun ? Evet dedi. O, halde sürünerek  cemaate  geleceksin ,diye buyurdu. Işte  cemaatle namaz kılma  mesuliyeti bu kadar naziktir.

Kuran-I Kerim  ifadesiyle  camiler aynı zamanda Beytullahdır.Allahın evidir .Tabiki mecazı anlamda Cami  Allah-ın  c.c  Rahmet  evi ise oraya gelenlerde  Allah c.c  misafiridir. Ev sahibi misafirine ikram eder.Bu ikramın  adı Rahmettir,mağfirettir,inşaallah.Ahirette ebedi CENNETTİR .Camiler islam medeniyeti nin kalbidir.İlk Mescid  Kabedir.(mescidil Haram)İkinci mescid mescidi Nebevi olan medinedeki mesciddir.İslam bu mescidden Dünyaya yayılmıştır .Mescidin imam-I Hz.Muhammed (S.A.V) olursa onun şahsında bütün Aleme gelen DİNİ İSLAM da cihana yayılır.

Haçlı zihniyeti,Hiristiyanlar,diyorlardiki yaktıracağız  Kuran-I,Yıktıracağız kabeyi muslumanlara göstermiyeceğiz minareli kubbeyi yani camiyi dediler dedikleri olmadı

Yeterki sen müslüman olarak şuurlu ol camine kuran-I na kabene sahip çık cemaate devam ederek caminin hakkını öde sözümüzü bir hadıs-I şerif le bitirelim.Peygamberimiz S.A.V (buyuruyor ki bilale ezan-I okutsam ,ebu bekiri imam yapsam bende şöyle cıkıp mazeretsiz cemaata camiye gelmeyenlerin evlerini başlarına yıksam)burada yıkmak sözünde üzüntü var cemaate mazeretsiz gelmeyen kendini helak etmiş olur.Sanki evi başına yıkılmış gibidir.

Selam ve sevgiyle kalınız.