ADAMI HASTA ETMEYİN! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

ADAMI HASTA ETMEYİN!26 Eylül 2017, Salı

Çok yazık ,çok yazık bazı gençlerimize.Büyüdüler ,meslek sahibi oldular; çok hoşta,mesleklerini kötüye kullanıp vicdan ve ahlakı hiçe saydılar.

Okuyunca gözlerime inanamadım. Ne akla ne ahlaka sığdırabildim, genç hemşirenin hastanede yaptıklarını.

Yoğun bakım ünitesinde bulunan vatandaşlarımızın durumundan hayat dersi çıkarıp olgunlaşacağına, selfie ile  kendine mizah çıkaran bu gençlerin durumları vahim.

Hasta haklarından,mesleki etik ve ciddiyetten uzak kişilerin eline emanet edilmek mi?Allah hastanelere düşürmesin diyenlerin sayısı artacak bu sansasyonellerden.

Tenzih ediyorum işinin hakkını verenlere.Allah başımızdan eksik etmesin doktorlarımızı,personellerimizi elbette.

Sıklıkla karşılaştığım, duyduklarım üzerine diyebilirim ki,personel ve hasta ilişkisi adamı daha da hasta etmemeli.Hastanın fiziksel sorunu beraberinde psikolojik gerginliği de getiriyor.Personel bunun eğitimini yaşantıda kişisel değerlerinin arasına katması gerekliydi,o yaşa kadar.Amma lakin değeri alamamış bu genç ve kafadarlarına ciddi bir eğitim verilmeli.

Çok kızıyorum aslında;değerlerin eğitiminin verilmesine.Yaşantı en iyi mektepken;bu mektebi geçememiş ama akademik olarak bir şeyler elde etmiş.Sonuç ortada.

Hastanın psikolojisine hastane sendromunu ekleyince travmanın vebalini yükleniyor hastane personeli.İlgisizlik,asık suratlar,konuşmaktan bi haber,tarz ve tavrı adaba aykırı….

Ağlayarak anlattı danışanım;hastanede gördüğü muameleleri.Hemşirelerin terslemelerini,sorularını tiye almalarını.Sıklıkla sağlık sorunu yaşayan danışanım için,hastaneye gitmek sendroma dönüşmüştü.

Hastanelere ciddi iletişim kriterleri konulmalı.İğneyi yapıp,şurubu verip,sargıları çıkarmakla bitmiyor iş.Yoğunluk,yorgunluk iletişime engel oluyorsa bu işe uygun değildir personel.Bu tüm iş alanlarında böyledir.

Gelelim bu insanın acılarından selfie çıkaran gencimize.Genç olgunlaşacak,belkide bedelini ödüyor kendince.Mesele şu ;yüreği ince,daha kirlenecek zamanı bile olmayan bu vicdan ne oldu da böyle kirlendi.

Antalya’da daha öncede böyle bir olay yaşanmıştı.Morgda ceset ile selfie yapan adamı hatırlarsınız.Nedir sosyal medyada ilgi çekmek için yapılan tüm bu çabaların sebebi.

İlgi çekmek,en olmak duygusu ve bakın konum bu,ben güçlü onlar zayıf duygusu …

Acziyetin örtülü versiyonu aslında.Toplum ruh sağlığı tavan yapıyor ülkemizde.Artık bunlara kafa patlatıp neler yaparız?sorusuna odaklanalım ve bir el atalım bu gençlere..

Saygılar