TEOG KALDIRILDI YERİNE NE GELECEK?24 Eylül 2017, Pazar

15 yılda 5 kere eğitim sistemimiz değişmiş, 6 bakan değişmiş. Aynı iktidar ama beş kere sistem, 6 kere de bakan değişiyor. Bunu anlamak mümkün değil.

İşin garibi her gelen bakan yeniden eğitim sisteminin tanzimine girişiyor, eskiyi yanlış bulduğunu ifade ediyor.

 Siyaset eğitime ne kadar  çok giriyorsa eğitim de o  kadar sistem değişikliği yapılıyor. Aynı  partiden, aynı  görüşten insanların düşünce ve  fikirleri bile farklı. Onun için eğitimi yap- boz tahtasına çevrildi.

Bir  öğrenci velisi olarak, eğitimi siyasi malzeme yapılmamalı. Eğitim devlet politikası olmalı. Türkiye’nin  geleceği olan  bu çocuklara yazık ediyorsunuz  İlk okul birinci sınıfa başlayan   öğrenciler  4 yılda  bile aynı  müfredatla mezun  olmuyorlar.

Geçen yıl  el yazısıyla  başlayan öğrenciler bu yıl tekrardan düz yazıya geçtiler. Yeniden her  şey sil baştan.

Eğitim  sistemi o kadar çok değiştirildi ki 2016 eğitim raporuna göre, Türkiye'nin OECD ülkesi 38 ülke arasında 35'inci oldu.

Sınavlar aldı başını gidiyor. Türkiye herhalde sınav sistemini en hızlı, en çabuk değiştiren ülkelerden bir tanesi. Burada başarılıyız. Bir ülkede aynı iktidar döneminde  sınav  sistemi bu kadar değişebilir mi?

TEOG Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla alel acele kaldırıldı. Kekse  bu teklif Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelseydi. Altyapısı tamamlanmış olarak. TEOG'un kaldırılmasına karşı değilim bunun yapılış biçimine karşıyız. Plan program yok, gelecek meçhul!

Çünkü şimdilik söylenenlere göre o okullar ayrı sınav açacak, ama bu sınavı MEB hazırlayacak.  Sınavlarda başarılı olanlar  kime ve neye göre şekillenecek. Okullar isterse sınavda açmaya bilir

Adrese göre evine yakın Anadolu lisesi adayı öğrenci, aniden evinin etrafında başka okul olmadığı için mecburen imam hatip okuluna gitmek mecburiyetinde kalabilir

Veya sen, imam hatip lisesi isteyen öğrenci, çok düşük bir ihtimal ama, belki evinin yakınında yoksa imam hatibe gidemeyeceksin, bu da mümkün. Her vaziyete hazırlıklı olmalıyız