Yurt en büyük sorun yurt17 Eylül 2017, Pazar

Yarın   Sakarya Üniversitesi’nde eğitim başlıyor. Öğrencileri eğitimin kalitesi bir yana, barınmadan ulaşıma, öğrenim maliyetlerinden burslara birçok önemli sorun bekliyor.

Öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri barınma. Öğrenci sayısı hızla artarken, yurt sayısı talebi karşılayacak hızda artmıyor.

Öğrenceler devlet yurtlarında yer bulamadıkları için ev, apart ve özel yurtlarda kalmak zorunda bıkılıyor.

Yurt ve öğrenci sayısı arasındaki orantısızlık, barınmanın üniversitelilerin en öncelikli sorunlarından biri olduğunu gösteriyor. Kapasitenin sınırlı olması nedeniyle öğrenciler için çeşitli cemaatlere ait yurt ve evler de zorunlu adres olabiliyor.

Yapılan bir  araştırmada devlet yurtlarının kontenjan yetersizliği ile üniversite ve özel yurtların yüksek ücretleri arasında sıkışan öğrencilerin cemaat yurtları ya da öğrenci evlerine yöneldiğine dikkat çekiyor. "Sorun çözülmedikçe  fetö  yerine başka bir cemaatin, tarikatın ya da vakıfın yurtları alternatif olacak.

İster yurtta, ister evde olsun, yaşadığı yerden başka bir şehirde okumanın maliyeti öğrenciler ve aileler için hiç de ucuz değil. Devlet yurtları en ucuz seçenek.

Kalacak yer sorunu nedeniyle eğitimi sekteye uğraşan öğrenciler bile var.  Yada  yurt bulamadığı için kaydını donduran  örgenciler de  var.

Devlet, üniversitelerde, liselerde hatta ortaokul ve lise düzeyinde evi yurdu olmayan çocukların barınma ihtiyacını karşılamakla yükümlü. Yasalarımıza göre devlet, bu yükümlülüğünü başkalarına devredemez ve bu konuda izin ve ruhsat veremez. Fakat devlet geçmişten beri eğitim ayağını özelleştirerek öğrencileri  ya özel yurtlara yada,   özel okullara yönlendiriyor.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, sürekli uyarıyor öğrencileri apartlar da kalmayın diye.  Aileler öğrencilere ev vermiyor. Devlet yurtları  çıkmıyor. Özel yurtlar konforuna göre fiyatlar yüksek. Bu öğrenciler nerede kalsın?

Hendek’te bulunan KYK yurt binalarının yerine yarı açık kadın cezaevi yapılacağı iddia ediliyor.

Madem bu bölgeye yurt ihtiyacı yoktu neden yapıldı. Yapıldıysa  niye cezaevi yapılıyor?  

MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, burası eğitim amacıyla tahsis edilmiş bir yer diyor. Eğitim  alanı cezaevi olamaz diyor. Amacın başka olduğunu söylüyor.  O bölge atıl hale getirildikten sonra   E-5 karayolu kenarında tamamen özel şahısa ait bir yere bütün öğrencilerin nakledilmesi suretiyle yurt yapılacağını   ifade ediyor.

Ailelerin gelecekte iyi yaşam koşullarına sahip olmaları düşüncesiyle çocuklarını üniversite eğitimi aldırmak için tüm imkanlarını seferber ettiği ülkemizde, üniversitede okumaya hak kazanan milyonlarca genci mezuniyet sonrası bekleyen işsizlik olgusu ise öğrencilikte yaşadıkları sıkıntılarla kıyaslanmayacak kadar büyük ve asıl önemli sorunu oluşturuyor.