Eğitim sancılı başlıyor10 Eylül 2017, Pazar

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı,  18  Eylül’de  çalacak ilk ders ziliyle başlayacak.

Hem velilerin hem öğrencilerin telaşı da başlıyor. Her sene olduğu gibi bu sene de  yine yeni bir müfredatla eğitime başlanacak.

Yeni  müfredat sorgulayan nesilden,  bilimsel temelden uzak biat kültürüyle oluşturulmuş. Özellikle bilimsel temelde program yapmanın yerine inanç sömürüsü üzerine ders programı inşa ediliyor.

Eğitim, çağdaş ve bilimsel olmalı, ideolojik ve siyasal olmamalı. Müfredat öğrenciyi, sorgulayan değil, verilen bilgiyi alan şekilde eğitmeye çalışılmalı.

15 yılda ne eğitim sistemi rayına oturdu ne sınav sistemi. hiçbir öğrenci başladığı sistemle müfredatla mezun olamadı aileler de öğrenciler de okullar da yoruldu.

Tüm müfredat değişikliklerini sadeleştirme ve içerik yoğunluğunu azaltmak bahanesiyle yapan MEB, aslında Atatürkçülük konularını, ismini azaltmayı tercih etmiştir.

Sadece “Milli Mücadele ve Atatürk” adı ile tüm sınıflarda işlenmesi zorunlu ama içeriği boşaltılmış bir tema söz konusu.

 Yeni müfredatta yapılan bir değişiklik ise   Kadının erkeğe hizmetinin ibadet olduğu,  erkeklerin güç ve kuvvet bakımından ailenin reisi  olduğu , kadınların erkekler tarafından korunması gerektiği,  çocukların büyütülüp terbiye edilmesi kadının yani annenin görevi olduğu,  ayrıca anlaşmaların çözümü  bölümünde ise , kimse duymadan aile içinde çözüm önerileri sunmaktadır. “

 Bu yaklaşım çağ dışı bir yaklaşım, kadını aşağılamaktır.

 Hiçbir bakanlığın önünde  ‘MİLLİ’ kelimesi yok. Bu sadece   Milli Eğitim Bakanlığı’nda vardır.

Yapılan bu müfredat millilikten uzak  olarak hazırlanmış.  Cemaat ve vakıflara  emanet edilen bir  eğitim sistemi.

MHP Milletvekili   Zihni Açba, Türkiye’de en fazla sıkıntı çeken alannın milli eğitim alanı olduğunu söylüyor .

Açba, “Her gelen bakan kafasına göre yeni bir milli eğitim politikası geliştirdiği iddiasıyla işe soyunuyor  giderken de ortada koskoca bir sıfır bırakıyor  Şuan ki Milli Eğitimin durumu böyle” diyor.

Yeni eğitim-öğretim döneminin hatalı öğretmen atamaları nedeniyle sıkıntılı başlayacağını söyleyen Açba, FETÖ soruşturmaları sebebiyle boşalan kadrolara yeterlilikleri son derece şüpheli olan bir takım öğretmen kadrolarının yerleştirilmesi nedeniyle, eğitim döneminde ciddi sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum. Öğretmen atamalarının yeni bir takım cemaat veya grup yapılandırmalarına yol verecek şekilde kadrolaşmaya yol açacağı endişesini taşıyorum” diyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre,  şu anda   2 bin 156  öğretmen açığı olduğunu  açıkladı.  En çok  öğretmen açığı Özel eğitim, İngilizce ve Rehberlik branşlarında olduğunu ifade etti.

Bu durumda okullarda  öğretmen eksikliğini kapatmak için  kadrolu öğretmen yerine sözleşmeli öğretmenleri çalıştıracaklar.  Bu da ülkemizde hedefsiz bir Milli Eğitim Politikası olduğunu gösteriyor.