KOMŞU HAKKI yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

KOMŞU HAKKI25 Ağustos 2017, Cuma

Aziz Dostlarım

Yaratılış icabı insan tek başına yaşayamaz. Tek başına yaşamaktan zevk alamaz, canı sıkılır. İllaki cemiyet yaşantısı ister. İnsanın kendi ailesinden sonra ilk görmek istediği, kendine yakın gördüğü aile komşudur. Atalarımızın çok güzel bir sözü vardır. “Ev alma komşu al” diye. Komşuluk ilişkilerinde gerçek Müslümana düşen görev hoşgörüdür. Elbette ki dört dörtlük ilişki olamayabilir. İnsan kendi evinde eşiyle ve çocuklarıyla tam anlaşamadığı gibi komşusu ile de anlaşamadığı meseleler olabilir. Hoşgörü bunun en büyük ilacıdır. Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam efendimizin gayri müslim komşusu varmış. İmam-ı Azam onu ara sıra Müslümanlığa davet edermiş. Fakat kabul görmezmiş. Aksine birazda geçimi zor bit komşuymuş. Günlerden bir gün İmam-a Azam hastalanmış, bu Müslüman olmayan komşusu ziyarete gelmiş. Biraz oturduktan sonra evin içine kötü  kokular gelmeye başlamış. Rahatsız olan gayri Müslüm komşusu İmam-ı Azama bu pis koku nedir diye sormuş. İmam-ı Azam senin evin tarafından geliyor deyince eyvah demiş. Tuvalet gideri boru patlamıştı onu ihmal ettim, tamirini geciktirdim. Peki ne zamandan beri bu kokuyu çekiyorsunuz? Bir senedir çekiyoruz deyince neden bana söylemediniz? Cevaba dikkat edelim. Biz komşuyuz birbirimize muhtacız. Böyle ufak tefek şeyler için bize düşen hoşgörülü olmaktır. Bu cevabı alan huysuz, Müslüman olmayan komşu ağlamaya başlıyor ve hemen Müslüman oluyor.

İşte böyle olmak gerekir. Komşunun ufak tefek meselesi için işi büyütmeden hoşgörü ile hareket her zorluğu kolaylaştırır.

Komşu hakkı çok önemlidir. Peygamber Efendimiz SAV “Cebrail bana o kadar çok komşudan bahsetti ki sonunda komşu komşuya mirasçı olacak zannettim” buyuruyor. Sizlere İslami bir hukuk fetvası söyleyeyim. Yan yana evleri olan iki komşudan biri tek aktı evinin üstüne bir kat çıkacak. Komşusunun evine giren güneş ve havaya mani olacaksa, komşunun hakkını helal ettirmeden o katı çıkamaz. Yoksa komşu hakkı geçer.

Bakınız komşu ile ilgili Rabbimiz azze ve celle ne buyuruyor. “Allah’a ibadet edin, ona ortak koşmayın, ana babaya, yakın komşuya, uzak komşuya iyilik edin. Nisa 36

Gördünüz mü Rabbim kendine ibadetten sonra komşuya iyiliğini emrediyor. Komşun  sana fikir ve yaşantı olarak ters düşebilir, onu cezalandırmak bize düşmez. Bize düşen iyilik olacak. 

Bir köy biliyorum 10 hane bir birine dargınlar. Apartmanda alt alta yaşayan komşular birbirini tanımıyor. Üst kattaki komşuda hasta ve hatta ölüm var. Alt kattakinde eğlence var.

Bu çeşit komşuluk İslam komşuluğu olamaz. Geliniz Rabbimizin ve Peygamberimizin sözlerine kulak verelim. Ve İslam’a göre komşu olalım.

Aziz Dostlarım

Son söz olarak diyelim ki komşumuz ters işler yapıyor, zarar veriyor. Biz onu utandırmak ve ders vermek için işin doğrusunu, onun gözü önünde yapalım ki o bunu gördükçe görürsünüz bir gün gelecek yaptığı yanlışları anlayacaktır. İslam’ın metodu budur. Rabbim Kur’an-ı Kerimde “kötülüğü en güzel şekille defeyle” buyuruyor. Fussilet 34

Kötülüğü gideren iyiliktir. Pisliği pislikle temizleyemeyiz. Ancak temiz su ile temizleriz.

Selam ve Sevgi ile kalınız.