Yine ÖSYM yine skandal hata20 Ağustos 2017, Pazar

Yıllarca ülkede sınav soruları çalındı.  Aslında sınav soruları değil,  gençlerin geleceğini çaldılar.

Yıllarca, sorularına sahip çıkamayan bir devlet kurumu, bu defa da yine gençlerin geleceğini etkileyecek bir hesap hatasına imza attı.

Gençler, heyecanla sınav sonuçlarını beklerken, böyle bir hata gerçekleşti. 1110 adayın yerleştirmesini değiştirdiler. Binlerce adayı yine mağdur etti.

Öğrencilerin hatalarına karşı tavizsiz bir duruş sergileyen ÖSYM, “Emeğiniz emanetimizdir” gibi iddialı bir sloganla hareket ederken nasıl olurda bu kadar basit hata yapar!

ÖSYM’nin 1 dakika bekleyecek kadar sabrı yokken sınava giren adaylara karşı yapılan bu hatalar nereye kadar devam edecek. İnsanın aklına şu soru da geliyor. Peki ya açıklanan diğer sonuçlarda da hatalar varsa ve ÖSYM bunu gizliyorsa?

Millet, devlete güvenmek ister. ÖSYM'nin başka görevi yok ki.. Sınav işini en iyi şekilde gerçekleştirecek, milletin aklında en ufak bir şaibe kalmayacak.

ÖSYM'nin ihmali ve hatası, belki bir çok gencin umudunu kırdı. Bir bakıyorsunuz listede yoksunuz. Bir de bakıyorsunuz, kazanmışsınız.

Böyle bir hatayı yapmak için, işi hiç bilmemek gerek.  Bu  çocukları,  bu gençler  neye ve kime güvenecek?

Sınav deyip geçmemek lazım. Çocuklar, yıllarını veriyorlar. Sonuçta, işi ölçme değerlendirme olan bir kurum işini layıkıyla yapamıyor. Ortaya çıkan sonuç budur.

Çocuklar, gecelerini gündüzlerine katıp ders çalışıyorlar. Geldiğimiz noktada, hata yaptık diyen bir ÖSYM karşımızda duruyor.

ÖSYM bunun için ‘özür‘ diledi evet fakat toplum vicdanında bu kabul gördü mü? Bu tartışılır.

ÖSYM'de acil şekilde revizyon gerekli. Bu kadar hata olmaz. Sorumlular kurumdan uzaklaştırılmalı , işin ehli insanlar göreve getirilmeli.