Kritik süreç yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Kritik süreç 19 Şubat 2017, Pazar

Referandum için bir yandan AKP, bir yandan CHP çalışmalarını sürdürüyor. Evet ve hayır için destek arayan partililer, vatandaşı nasıl ikna edeceklerine kafa yoruyor.

Referandum, AKP’nin en büyük sınavı. Geride kalan tüm seçimlerin toplamından daha önemli.

AKP’de tam bir teyakkuz havası var.

Sakarya’da, Danışma Meclisi Toplantısı’nın ardından sahaya inen AKP’liler dört koldan çalışmalara başladı.

Henüz sürecin başındayız ancak dikkatimi çeken bir nokta oldu. AKP’nin bana göre referandum için kullandığı argümanlar çok da doğru değil.

Dediğim gibi henüz sürecin başındayız ancak; vatandaşı ikna etmek adına şimdi yürütülen strateji beklenen sonucu vermeyebilir.

Neden mi?

Bir örnek vereyim; referandum çalışmaları kapsamında çeşitli ziyaretlerde bulunan bazı parti yöneticileri, ‘istikrar’ kelimesini çok sık kullanıyor.

Son 15 yılda ülkeyi tek başına yöneten bir partinin, ‘istikrar gelecek’ söylemiyle başkanlık sistemi için destek istemesi biraz mantıksız geliyor bana.

Kaldı ki ‘istikrar’ AKP’nin diğer seçimlerde kullandığı en büyük silahtı. Bugüne kadar istikrarsızlık mı vardı?

Bir başka dikkatimi çeken nokta ise şu; referandum süreci durağan ve sakin bir şekilde devam ediyor.

Bu sakinliğin ‘hayır’ cephesinin başını çeken CHP’ye daha çok yaradığını düşünüyorum. Çünkü CHP ne zaman AKP ile çatışma ortamında seçime girse hep zararlı çıkmıştı.

Ancak onlar da şimdi çok akıllı bir politika yürütüyor. Gerilimden, kavgadan ve karşılıklı atışmadan uzak bir şekilde sadece vatandaşa ‘hayır’ ı anlatmak için bir strateji belirlemişler. Bana göre kendileri açısından da doğru olanı seçmişler.

MHP ise henüz topa girmedi. MHP’nin propaganda sürecine dahil olması işleri hangi yönde değiştirir, kestirmek güç gerçekten.

Her ne kadar Başbakan Binali Yıldırım, ‘MHP ile ortak etkinlik düzenleyebiliriz’ dese de Sakarya’da AKP ve MHP’nin birlikte etkinlik düzenlemeyeceği çok açık.

Zaten parti yöneticileri de bunu açıkça ifade etti.

Sonuçta şu anda her şey ortada. Kimilerine göre hayır, kimilerine göre evet önde gidiyor.

Ama daha 2 aylık bir süre var. O 2 aylık süreyi en iyi şekilde değerlendiren istediğini alacaktır.

Çünkü kafası karışık seçmen sayısı çok. Kim onları kazanmayı başarırsa, referandumdan da istediği sonucu almış olacaktır.